Moich 9 najlepszych rad na letnie upały

Od dawna dają nam się we znaki skutki globalnego ocieplenia. W Polsce często występują również fale upałów. Dla wielu ludzi najgorsze są noce. W niniejszym artykule opowiem, co należy robić, gdy słupek rtęci przekroczy 30 stopni C, zwłaszcza gdy jest bezwietrznie. Cukrzycy muszą bowiem zwrócić latem uwagę na kilka rzeczy.

Moich 9 najlepszych rad na letnie upały

LETNIE PORADY

1. Picie

Wielu diabetyków ma nadwagę i z tego powodu bardzo się poci. Jeśli poziom cukru w twojej krwi nie będzie ustawiony prawidłowo, twoje nerki będą wydalać jeszcze więcej płynów. Trudno ufać naturalnemu uczuciu pragnienia (inaczej jest z głodem – to uczucie pojawia się zawsze). Dlatego przy upałach należy świadomie dużo pić. 1,5 l dziennie będzie w porządku. Wyjątkiem są tutaj cukrzycy z poważnie uszkodzonymi nerkami. Jeśli jesteś taką osobą, zapytaj diabetologa, ile musisz pić. Generalnie odradzam bardzo zimne napoje. W pierwszych sekundach po spożyciu wydają się wprawdzie orzeźwiać, jednak ostatecznie prowadzą do przegrzania organizmu. Ponadto niska temperatura przyczynia się do obniżonej produkcji kwasów żołądkowych. Mniej kwasów zabija mniejsze ilości bakterii. Dlatego częstym skutkiem picia lodowatych napojów jest biegunka.

2. Elektrolity

Pot zawiera głównie wodę, jednak znajdują się w nim również istotne substancje mineralne, takie jak wapń, magnez, sód i potas. Jeśli pijesz wodę zasobną w minerały i masz bogatą w nie dietę, z powodzeniem uzupełnisz utracone elektrolity. Należy zachować ostrożność w kwestii izotonicznych napojów dla sportowców: takie bomby cukrowe są przeznaczone dla osób całkowicie zdrowych, nie dla cukrzyków! W aptece znajdziesz specjalne preparaty z elektrolitami.

3. Jedzenie

Gdy temperatury przekraczają 29 stopni C, wielu ludzi traci apetyt. Może to stanowić potencjalne zagrożenie. Jeśli bowiem przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi, a jednocześnie nie jesz, grozi ci hipoglikemia. Dotyczy to przede wszystkim pochodnych sulfonylomocznika i zastrzyków z insuliny (peny). Gotowane ziemniaki z twarogiem czy sałatka owocowa to doskonałe dania letnie. Przyjmujesz w ten sposób konieczne węglowodany bez niepotrzebnego obciążania organizmu. Świeża sałatka czy kawałek schłodzonego owocu to również dobry sposób na orzeźwienie.

4. Hipoglikemia

Najczęstszym objawem niedocukrzenia jest pocenie się. Ale – logicznie rzecz biorąc – trudno dostrzec ten sygnał alarmowy, skoro w czasie upałów i tak się pocisz. Warto więc przy wysokich temperaturach częściej mierzyć poziom cukru we krwi. Zastanów się, jak manifestuje się w twoim przypadku hipoglikemia. Zawsze zwracaj uwagę na inne objawy, jak np. na drżenie, niepokój, wilczy apetyt, kołatanie serca, nerwowość, zmęczenie czy zawroty głowy.

5. Odpoczynek

Południowi Europejczycy już dawno wpadli na pomysł sjesty (dłuższego odpoczynku w południe). I to nie bez powodu. Jeśli masz możliwość zagospodarowania czasu na dłuższy odpoczynek, niech to będą najgorętsze godziny w ciągu dnia, czyli między 13 a 15. Krótka drzemka po południu poprawi twój nastrój, a nawet może zapobiegać depresji. Cukrzycy z założenia mają gorszy humor, więc mogą mu w ten sposób przeciwdziałać.

6. Schładzanie

Gdy temperatura otoczenia zaczyna zbliżać się do temperatury naszego ciała, zachodzi poważne obciążenie naszego układu krążenia. Dlatego naprawdę warto od czasu do czasu się schłodzić. Rób to jednak delikatnie. Najlepsze metody na upalne dni to:

- włóż wewnętrzne strony przedramion i nadgarstków pod zimna wodę,

- bardzo dobrze schładza chłodny ręcznik na karku,

- zimne kąpiele stóp są z założenia super, ale pogarszają problem stopy cukrzycowej. Przed zastosowaniem tego środka zaradczego porozmawiaj więc ze swoim lekarzem.

7. Ruch

Również latem zaleca się aktywność sportową. Ruch obniża poziom cukru we krwi. Ale ponieważ ruch jest równoznaczny z wytwarzaniem ciepła, należy uprawiać sport wcześnie rano lub wieczorem. Większość osób doskonale czuje się latem w basenie. Jako cukrzyk uważaj jednak na swoje stopy, aby się przypadkowo nie zranić (np. na otwartym basenie).

8. Higiena

Bakterie uwielbiają ciepło. To dlatego latem często dochodzi do infekcji żołądkowo-jelitowych. Takie stany zapalne często prowadzą u cukrzyków do huśtawek poziomu cukru we krwi. Dlatego należy uważać podczas zakupów na problem higieny. Dotyczy to przede wszystkim mięsa mielonego, drobiu, lodów, majonezu, ryb, jajek i lodowatych napojów. Takie pokarmy należy spożywać natychmiast i w żadnym wypadku nie zostawiać ich na dłużej w upale.

9. Leki

Zasadniczo leki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu – w temperaturze poniżej 25 stopni C. Konkretne wskazówki znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania. Nienapoczętą insulinę przechowuj w lodówce. Pen może zostać na zewnątrz. Jeśli jednak temperatury przekroczą 30 stopni C, należy umieścić pen w chłodniejszym miejscu. Jeśli nosisz pompę insulinową, należy wyrzucić ostatnie jednostki przy wymianie zasobnika i nie napełniać całkowicie zbiorniczka.

Więcej Artykułów