Chorując na cukrzycę, warto zrobić wszystko, by lato, pomimo choroby, było czasem przyjemności. Nie warto jednak „robić sobie wakacji od cukrzycy”, zaniedbując leczenie i lekceważąc zalecenia, gdyż grozi to pogłębieniem choroby i groźnymi powikłaniami. Warto zastanowić się na co w okresie letnim diabetyk musi zwracać uwagę, by ten czas przebiegał spokojnie i bez komplikacji zdrowotnych.
Wielu diabetyków stresuje się nadchodzącym latem, szczególnie gdy planują wyjazdy i mają świadomość, że ich już w miarę uregulowany już tryb życia musi ulec pewnym zmianom. Trzeba będzie dostosować się do warunków pogodowych i funkcjonowania w nowym miejscu. Stres jednak jest niekorzystny dla cukrzyków, gdyż powoduje uwalnianie hormonów, podwyższających ciśnienie krwi i poziom cukru.
Pamiętaj, że spokojne przygotowanie się do okresu letniego, obniży nasz niepokój w tym okresie i w dużym stopniu uchroni od różnych trudnych sytuacji, które mogą pojawić się, gdy chcemy odpocząć.
Jest jak najbardziej wskazane, by letnie zmiany zachowań (dawkowanie leków, dostosowywanie diety do aktywności fizycznej itd.) omówić ze specjalistą, szczególnie, gdy przyjmujemy insulinę. Dlaczego cukry diabetyków w wakacje zaczynają się wahać?
Na rozchwianie cukrów latem może wpływać wiele przyczyn, a zwłaszcza inny tryb życia. W lecie codzienny rytm dnia zostaje zaburzony. Nieregularne spożywanie posiłków, zmiana aktywności fizycznej mogą, prowadzić do wahań glikemii. Słodkie pokusy – lody, słodycze, gofry, kolorowe drinki i piwo pod kawiarnianymi parasolami kuszą wielu diabetyków do odstawienia codziennych zaleceń. Niestety są to najczęstsze przyczyny wysokich stężeń glukozy latem i problemów zdrowotnych.
Pamiętaj, że każdy diabetyk może sobie pozwolić na przyjemności, jednocześnie warto zadbać wtedy o więcej aktywności fizycznej i kontrolowanie poziomu glukozy. Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, np. lody, można wybrać mniej kaloryczny i zdrowszy deser, jakim jest sorbet. Alkohol prowadzi do dużych wahań glikemii, a dodatkowo działa odwadniająco. W przypadku hipoglikemii i stanu upojenia alkoholem, glukagon może również nie zadziałać tak jak powinien.
Organizm osób chorych na cukrzycę, wskutek zaburzeń metabolicznych, reaguje na upał i wysoką wilgotność powietrza m.in. tak, że wolniej się chłodzi, czego konsekwencją mogą być omdlenia i udary cieplne. Wielu diabetyków nie stosuje się do zaleceń odpowiedniego nawodnienia ok. 2 l dziennie. „Wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując zaburzenia i wahania glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. To sytuacja bardzo niebezpieczna – może doprowadzić do omdlenia z powodu hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki cukrzycowej i długiej hospitalizacji. Dlatego w upalne dni diabetycy powinni być bardziej uważni: częściej kontrolować poziom glukozy, ale też ograniczać przebywanie na słońcu” – radzi Marek Golatowski, lekarz diabetolog z Grupy Lux Med.
Czy wiesz, że wysoka temperatura i wilgotność mogą zaburzyć działanie leków diabetologicznych, znacznie obniżając ich efektywność? Dlatego insulinę oraz inne leki diabetologiczne należy przechowywać w niskich temperaturach.
Pamiętaj, że przy wysokich temperaturach łatwo pomylić objawy hiper- lub hipoglikemii z efektem nadmiernej ekspozycji na słońce. Suchość w ustach nie zawsze musi oznaczać zbyt małe nawodnienie , ale może wiązać się z za wysokim stężeniem glukozy we krwi. Pot również może sygnalizować nie tylko przegrzanie, ale również niedocukrzenie. Dlatego zawsze bądź wyposażony w glukozę w żelu lub słodki napój i mierz cukier częściej niż zwykle.
Insulina w upały działa inaczej. W wysokiej temperaturze wchłania się szybciej. Oznacza to, że po jej podaniu może osiągnąć szczyt działania wcześniej niż zwykle. Podobnie dzieje się, gdy podejmujemy intensywny wysiłek fizyczny, bierzemy gorący prysznic, korzystamy z sauny lub masażu. Insulinę trzeba przechowywać w odpowiedniej temperaturze.
Jeśli planujesz przebywać w temperaturze wyższej niż 25 stopni, zadbaj o odpowiednie etui termiczne, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę insuliny. W przeciwnym razie lek może nie zadziałać.
Osoby przyjmujące insulinę w letnim okresie, gdy są na tzw. „wyjeździe”, często w ferworze wrażeń zapominają o przyjęciu leku. Po długim siedzeniu przy grillu mają ochotę dłużej posapać, a to niestety już rozregulowuje ich rytm dobowy.
Warto trochę wcześniej wrócić do domu z wakacyjnego wieczornego spotkania, by potem nie zmagać się z wahaniami cukru, w którego ustabilizowanie poziomu, włożyliśmy tyle wysiłku. W przeciwnym razie wakacje mogą przemienić w walkę z wysokimi cukrami zamiast być wymarzonym odpoczynkiem.
Będąc na wakacjach warto też ograniczyć kąpiele słoneczne do minimum, gdyż nadmiar słońca grozi diabetykom wieloma przykrymi konsekwencjami skórnymi, w tym m.in. tzw. pęcherzycą cukrzycową. Skora diabetyków jest wrażliwa i przesuszona, szczególnie dotyczy to twarzy, ust i rąk.
Latem, przy przesuszonej cukrzycowej cerze stosuj kremy natłuszczające z witaminami A i E, działające poprzez tworzenie na zewnętrznej warstwie skóry dodatkowej warstwy (tzw. emolienty), co zapewni odpowiednią ochronę twarzy. Przy wyjściu na słońce pamiętaj o pomadkach ochronnych z dodatkiem olejków, np.: olejku z oliwek czy olejku arganowego, a także zapewniających ochronę przed promieniami UV. Ręce smaruj kremami z dodatkiem wazeliny.