Zwapnienie naczyń krwionośnych. Stenty u cukrzyków zapobiegają zawałom

Zwapnienie naczyń krwionośnych. Stenty u cukrzyków zapobiegają zawałom

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Ludzie cierpiący na nieprawidłowy poziom cukru we krwi przechodzą dużo częściej zawały serca niż inni, ponieważ zbyt słodka krew prowadzi do zwapnienia naczyń krwionośnych. Jeśli blaszki miażdżycowe tworzą się w naczyniach wieńcowych serca, może to kiedyś skończyć się jego zawałem. Dzisiaj kardiolodzy mogą bardzo dokładnie zbadać serce i zapobiec grożącemu zawałowi. Bardzo ważnym akcesorium jest tutaj stent (nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza wspornik).

Zwapnienie naczyń krwionośnych. Stenty u cukrzyków zapobiegają zawałom

Kardiolog dokładnie nas zbada nim zadecyduje o wszczepieniu stentu. Po szczegółowym wywiadzie następuje gruntowne badanie stanu zdrowia, USG serca, zdjęcie rentgenowskie oraz EKG. Jeśli wszystko wskazuje na zwężenie naczyń wieńcowych serca, koronarografia da ostateczną odpowiedź.

Koronarografia

Wprowadzenie cewnika do tętnic wieńcowych to mała operacja, którą przeprowadza się w lokalnym znieczuleniu. Kardiolog nacina tętnicę w pachwinie, wprowadza plastikową rurkę (cewnik) aż do serca. Możliwe jest równie nakłucie tętnicy ramiennej lub promieniowej (a. radialis lub brachialis).

Następnie wprowadzany jest środek kontrastowy i pojawia się obraz pracy serca na ekranie rentgenowskim. Ludzie z zagrożeniem zawałowym mają wyraźne przewężenia w jednej z trzech tętnic wieńcowych serca.

UWAGA Przed zabiegiem nie wolno brać metforminy. Metformina źle reaguje ze środkiem kontrastowym.

Najpierw balonik

Przewężenia nie mogą być zbyt ciasne, w przeciwnym razie cewnik nie przejdzie przez takie miejsce. Jednak z odrobiną szczęścia (i dzięki sprawnemu kardiologowi) cewnik zostanie wprowadzony dokładnie w miejsce zwężenia naczynia. Cewnik zakończony jest balonikiem, który kardiolog nadmuchuje, aby poszerzyć zwężone miejsce. Ta technika nazywane jest w skrócie PTCA (angioplastyka).

Następnie stent

Najczęściej na balonik nałożony jest stent. Stent to malutka rurka z plecionego metalu. Gdy balonik się nadyma, stent jest rozszerzany i otwiera przewężone miejsce w naczyniu, jak mały stelaż wewnętrzny. Samo balonikowanie PTCA otwiera 70% zwężonych miejsc. Stent podnosi tę liczbę do 80%.

Wszczepienie stentów nie jest całkowicie pozbawione ryzyka

Kardiolodzy traktują koronarografię z wszczepieniem stentów jako niewielki zabieg. To nie jest prawda. Instytut naukowy AOK opublikował aktualne dane liczbowe. W niektórych szpitalach wskaźnik komplikacji po zabiegu wynosi 30%.

Klinikom pokazowym udaje się zejść do 8% komplikacji po zabiegu. Dlatego koniecznie należy się udać do cenionej kliniki specjalistycznej. Także dzisiaj umiera jeden na 142 pacjentów w wyniku koronarografii (0,7%)!

Podsumowanie Te wyniki jednak można też zinterpretować inaczej: 141 z 142 pacjentów przeżywa koronarografię. 80% unika potem większego ryzyka zachorowania na zawał serca. Mimo wszystko powinniśmy na spokojnie skonsultować się wieloma lekarzami. Czy należy koniecznie poddać się koronarografii? Bardzo ważne jest, aby poziom cukru we krwi był uregulowany. W przeciwnym razie storpedujemy wszystkie wysiłki kardiologów. Jeśli poziom HbA1c wynosi poniżej 7%, stent jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem (Becker et al.: Intensive Glycemic Control Reduces In-Stent Restenosis in Diabetic Patients Presenting With Acute Coronary Syndrome or Symptomatic Angina. American Heart Association Scientific Sessions, Abstract Nr.1956).

Więcej Artykułów