Stres w miejscu pracy przyczynia się do utraty zdrowia. Naukowo dowiedziono, że jednym z problemów jest podwyższone ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Naukowcy z Helmholtz Zentrum w Monachium odkryli, że ludzie o obciążających warunkach w pracy zawodowej i jednocześnie małej wolności działania ze względu na konieczność wykonywania pewnych czynności charakteryzują się o 45% podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, których praca nie jest zbyt obciążająca. Przez 13 lat naukowcy analizowali dane pochodzące od ponad 5300 aktywnych zawodowo uczestników wieku od 29 do 66 lat. Na początku badania żaden z uczestników nie był chory na cukrzycę. W ciągu 13 lat u blisko 300 osób zaobserwowano cukrzycę typu 2.
Wniosek: Z danych tych wynika, że co trzeci pracownik ma warunki zawodowe, które go nadmiernie obciążają psychicznie, co automatycznie skutkuje podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Moja porada: Profilaktyka jest prosta. Aktywność fizyczna to najlepsza i najprostsza droga do uwolnienia organizmu od hormonów stresu. Jeśli zauważasz, że po dniu pracy czujesz się wyczerpany lub przeciążony, pozwól swojemu ciału wieczorem na odrobinę ruchu.
Postaraj się wykorzystać swoją zawodową codzienność do pozbycia się stresu: w ciągu przerwy obiadowej pospaceruj przez kilka minut na świeżym powietrzu lub wykorzystaj klatkę schodową jako miejsce na przeprowadzenie krótkiego programu fitness.