Bardzo zdrowe: roślinna alternatywa mleka krowiego

Bardzo zdrowe: roślinna alternatywa mleka krowiego

Beate Rossbach

21 września 2018

W dorosłym wieku nasz organizm nie potrzebuje już mleka. Nie wolno nam też zapomnieć, że aktualnie krowy mleczne cierpią w hodowlach masowych. Wziąwszy to pod uwagę, wielu ludzi zdecydowało się zrezygnować z mleka krowiego i przejść na jego roślinny substytut.

Bardzo zdrowe: roślinna alternatywa mleka krowiego

Mleko krowie nie jest w pełni zdrowym produktem

   Kiedyś mleko krowie uchodziło za niezbędne dla mocnych kości i dobre dla ogólnego zdrowia. W międzyczasie jednak wiele badań wykazało, że mleko dla osoby dorosłej wcale nie jest takie zdrowe, a może nawet sprzyjać powstaniu osteoporozy. Dzieje się tak, ponieważ dorośli mają niewystarczającą ilość enzymu – laktazy. Enzym ten jest niezbędny do trawienia zawartego w mleku cukru laktozy. Dlatego wielu dorosłych cierpi na jej nietolerancję, która objawia się bólami brzucha i biegunkami.

Dobre powody, dla których należy zrezygnować z mleka

   Mleko krowy to mleko przeznaczone dla jej potomstwa – cielaków, a nie do żywienia dorosłego człowieka. Poza tym istnieje cały szereg powodów, dla których warto zrezygnować z mleka.

Najważniejsze argumenty przeciw spożywaniu mleka:

 • Mleko nie jest tak zdrowe jak uważano wcześniej.

 • Przez homogenizację i sterylizację UHT tłuszcze są modyfikowane, co powoduje
  przybieranie na wadze.

 • Mleko zawiera śladowe ilości antybiotyków.

 • Proteiny mleczne mogą wywoływać alergie.

 • Mleko zawiera hormony: estrogen i progesteron podwyższające u ludzi ryzyko zachorowania na raka piersi, jajników i prostaty.

 • Ponieważ mleko jest kwasotwórcze, zaburzona zostaje gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu.

 • Poprzez zawartość wielu nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa się poziom szkodliwych lipidów we krwi (cholesterol LDL, trójglicerydy).

Poza tym krowy hodowane masowo cierpią. W związku z tym, że tylko cielne krowy dają mleko, zwierzęta są bez przerwy poddawane sztucznemu zapłodnieniu. Cielę jest natychmiast odstawiane od matki, przez co wzrasta jej produkcja mleka. Mimo, że krowa potrzebuje dla cielaka 8l mleka dziennie, dziś wysokowydajna sztuka musi dawać około 50l na dzień. Ze względu na te działania zmniejsza się normalna oczekiwana długość życia takiego zwierzęcia z 25 do ok. 2 do 3 lat.

Roślinna alternatywa oferuje dużo korzyści

Obecnie mamy całą gamę produktów roślinnych stanowiących alternatywę dla mleka krowiego.

   Zalety napojów roślinnych w porównaniu do mleka krowiego:

 • Brak laktozy

 • Mniej tłuszczu

 • Więcej cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych

 • Brak cholesterolu

 • Błonnik ułatwiający trawienie

Ustawowo roślinna alternatywa mleka krowiego nie może nazywać się mlekiem, lecz napojem, gdyż pojęcie to zarezerwowano dla pokarmu produkowanego przez ssaki. Napoje pozyskane z różnych roślin smakują zarówno na zimno, jak i na ciepło. Są dobre nie tylko jako napój, ale nadają się także do gotowania i pieczenia. W zależności od substancji wyjściowych, roślinne mleczne napoje dodaje się do pikantnych i słodkich potraw. W czystej postaci są zdrowym, pełnym wartości napojem oraz wzbogacają zdrowy i świadomy styl odżywiania.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów