Spożycie błonnika wiąże się ze spadkiem ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn u diabetyków, dlatego warto dbać o jego odpowiednią ilość codziennej diecie.
Błonnik to kompleks węglowodanów o złożonej budowie, których nasz organizm nie jest w stanie strawić. Należą do niego m.in. hemicelulozy, celuloza, gumy i śluzy roślinne. Tylko bakterie jelitowe mogą strawić błonnik i dzięki temu zwiększa się ich różnorodność, przez co poprawia się odporność organizmu. Mikroflora jelitowa odpowiednio zbudowana pełni rolę tarczy ochronnej w jelitach. Błonnik przyczynia się do lepszej kontroli glikemii u diabetyków oraz niższego poziomu cholesterolu we krwi. Niższy jest również poziom insuliny oraz triacylogliceroli, co świadczy o mniejszym ryzyku stanów zapalnych w organizmie. Ważne, żeby dieta zawierała źródła węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym. Błonnik spowalnia trawienie pokarmów oraz wchłanianie składników odżywczych.
Badania pokazują obniżone ryzyko cukrzycy o 20-30% przy spożyciu błonnika powyżej 25 g dziennie, co odpowiada 2 kromkom pełnoziarnistego pieczywa i szklance zielonego smoothie otrzymanego z 3 trzech garści liści szpinaku lub jarmużu. Dieta bogatoresztkowa poprawia tolerancję na insulinę, co jest bardzo ważne przy istniejącej cukrzycy. Najlepsze źródła błonnika dla diabetyków: wszystkie warzywa, liście (np. szpinak, jarmuż, nać selera), ziarna (kasza gryczana, otręby owsiane, nasiona chia), nasiona roślin strączkowych, owoce jagodowe, A więc jedzmy błonnik!