Chroń serce i chudnij. Jak działają migdały?

Chroń serce i chudnij. Jak działają migdały?

Beate Rossbach

4 grudnia 2018

Orzechy kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia tak jak bombki kojarzą się z choinką. Jednak orzechy to nie tylko pyszna świąteczna przekąska do pochrupania. Spośród nich przede wszystkim migdały wyróżniają się licznymi właściwościami prozdrowotnymi.

Chroń serce i chudnij. Jak działają migdały?

Mnogość substancji odżywczych

   Mimo że migdały wyglądają jak niewielkie orzechy, z botanicznego punktu widzenia są owocami pestkowymi. Drzewa migdałowe spotyka się często w obszarze śródziemnomorskim. Ich możliwości korzystnego wpływania na zdrowie człowieka są znane od wieków. Hildegarda z Bingen, znana uzdrowicielka i zakonnica (urodzona w 1098 r.), pisała, że „gdy ktoś doświadcza pustki w głowie, powinien często jeść migdały. Sprawi to, że mózg ponownie się wypełni, a twarz nabierze właściwego koloru”. Zalecała od 5 do 10 migdałów dziennie.

Moja porada lekarska

Jak samodzielnie przygotować mleko migdałowe?

 • Przez noc namaczaj filiżankę migdałów w wodzie.

 • Rano obmyj migdały.

 • Umieść migdały i 3 filiżanki wody w blenderze kielichowym.

 • Miksuj do uzyskania jednolitego mleka.

 • W razie potrzeby możesz odcedzić małe kawałki migdałów.

 • Posłodź do smaku syropem z agawy lub miodem.

Wartościowe składniki migdałów:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy i linolowy),

 • pełnowartościowe białko (19%),

 • witaminy B i E,

 • substancje nieorganiczne: wapń i magnez,

 • mikroelementy: cynk i selen.

Mimo że migdały są wysokokaloryczne (zawierają 500 kcal w 100 g), nie powodują one tycia, a nawet mogą przyczynić się do spadku masy ciała.

Redukcja tłuszczu dzięki słodkim pestkom

Tłuszcz w okolicy brzucha uchodzi za jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Badanie z Uniwersytetu w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych wykazało, że spożywanie migdałów jako przekąski pomiędzy posiłkami może pomóc w zredukowaniu szkodliwej tkanki tłuszczowej. Podczas tego badania pięćdziesięciu dwóch uczestników z nadwagą i podwyższonym poziomem cholesterolu podzielono na dwie grupy. Przez 6 tygodni w obu grupach zastosowano dietę obniżającą cholesterol. Jedyna różnica dotyczyła przekąsek. Połowa badanych spożywała 42 g migdałów dziennie, a druga połowa – babeczkę o identycznej wartości energetycznej, co migdały. Końcowe pomiary wykazały, że u osób spożywających migdały zmniejszyła się ilość tłuszczu i obniżył się poziom cholesterolu.

Hamowanie apetytu

Na uniwersytecie Purdue w West Lafayette w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 137 osób. Wykazało ono, że migdały są idealną przekąską ułatwiającą schudnięcie. Naukowcy obserwowali zmiany masy ciała u osób podzielonych na dwie grupy, z których pierwsza codziennie spożywała migdały, a druga nie otrzymywała ich w ogóle. Poza tym sposób odżywiania uczestników był identyczny. Wynik okazał się zdumiewający. Po 4 tygodniach masa ciała osób spożywających migdały była dokładnie taka sama. Codzienne spożywanie 60 migdałów, które w sumie dostarczyły dodatkowych 7000 kcal, nie doprowadziło do wzrostu wagi.

Moja porada lekarska

Na co zwrócić uwagę przy zakupie i przechowywaniu?

 • Wybieraj surowe, nieprzetworzone migdały.

 • Kupuj migdały bio, do których uprawy nie stosowano środków ochrony roślin.

 • Nie rób dużych zapasów, bo migdały łatwo się utleniają, z biegiem czasu jełczeją i tracą swoje właściwości.

 • Jeśli kupujesz przetworzone migdały, nie powinny one zawierać dodatków takich jak cukier, syrop kukurydziany i konserwanty.

 • Najlepiej przechowuj migdały w szczelnym pojemniku, w lodówce, by zapobiec jełczeniu tłuszczów.

Poprawa przepływu krwi

Na uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, które miało wykazać, jak dieta uzupełniona migdałami wpływa na zdrowie. Uczestniczyli w nim pacjenci z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, takimi jak nadwaga i nadciśnienie tętnicze, a także osoby zdrowe. Jedna grupa otrzymywała codziennie 50 g migdałów. Grupa kontrolna odżywiała się tak samo jak zwykle. Po miesiącu we krwi osób spożywających migdały wykryto znacznie więcej antyoksydantów (alfa-tokoferolu), stwierdzono poprawę przepływu krwi i niskie wartości ciśnienia tętniczego. Naukowcy twierdzą, że dzięki pozytywnemu oddziaływaniu migdałów ryzyko chorób układu krążenia może się zmniejszyć.

Zasadowy odczyn przeciwko zgadze

Migdały, jako jedne z nielicznych rodzajów orzechów, charakteryzują się zasadowym odczynem. Zawdzięczają to wysokiej zawartości wapnia i magnezu. Choroby takie jak zapalenie stawów i osteoporoza, a także osłabienie układu odpornościowego bywają łączone z zakwaszeniem organizmu. Garść migdałów może okazać się tu pomocna. Migdały są też sprawdzonym sposobem na zgagę, bo zawarte w nich oleje mogą neutralizować kwas żołądkowy. Dlatego 5 migdałów po posiłku to dobry sposób na uniknięcie wydzielania nadmiernej ilości kwasu żołądkowego.

Słodkie i gorzkie Istnieją 2 rodzaje migdałów – słodkie i gorzkie – przy czym obie odmiany mogą rosnąć na jednym drzewie. Te gorzkie zawierają amigdalinę, która rozkłada się, tworząc trujący kwas cyjanowodorowy. Dlatego takie migdały nie nadają się do spożycia. Pozyskuje się z nich olejek eteryczny, którego używa się do aromatyzowania żywności i produkcji likieru amaretto. Dorosła osoba może spożyć do 50 gorzkich migdałów i nie będzie to dla niej groźne. W przypadku dzieci niebezpieczne jest już 5 tych migdałów. W opakowaniu, które zawiera 150 słodkich migdałów, może się czasem trafić jakiś gorzki.

Mleko migdałowe – zdrowa alternatywa dla mleka krowiego

Mleko migdałowe charakteryzuje się konsystencją bardzo podobną do mleka krowiego i może być używane do tych samych celów. Jednak wyróżnia się ono licznymi zaletami.

Właściwości mleka migdałowego:

 • bezlaktozowe,

 • bezglutenowe,

 • pozbawione szkodliwego cholesterolu,

 • mniej kaloryczne niż mleko krowie, sojowe i ryżowe,

 • bogate w witaminę E.

Ponadto zawarty w tym mleku błonnik wzmacnia i chroni ściany jelita.

Ponieważ sprzedawane w sklepach produkty zawierają często zbyt dużo cukru, warto samemu przygotowywać mleko migdałowe. Z ramki dowiesz się, jak to zrobić.

Pielęgnacja skóry olejkiem migdałowym

Olejek migdałowy jest składnikiem wielu kosmetyków, bo przypomina tłuszcz wytwarzany przez skórę i dlatego bardzo dobrze się wchłania. Dzięki zawartemu w nim kwasowi linolowemu skóra pozostaje miękka i dłużej wygląda młodo. W aptekach znajdziesz czysty olejek migdałowy, którego możesz używać do pielęgnacji skóry i włosów. Dodając do olejku łyżkę soli morskiej, stworzysz idealny peeling, którym delikatnie usuniesz zrogowaciały naskórek. Jeśli wmasujesz olejek migdałowy w skórę głowy i we włosy, staną się one mocne i błyszczące. Zostaw olejek na głowie na noc i umyj włosy następnego dnia rano.

Słowa kluczowe:
migdały

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel