Salmonella enteritidis to nazwa bakterii, która prowadzi do zatrucia pokarmowego wywołanego pałeczkami salmonelli. Zarazki pojawiają się podczas nieprawidłowego przetwarzania drobiu, ale także w zepsutych potrawach z dodatkiem majonezu lub w daniach z surowym jajkiem.
Występuje jeszcze inny produkt spożywczy, w którym bakterie rozprzestrzeniają się jeszcze szybciej niż w drobiu, mianowicie gotowe pakowane sałatki.
Umyte i pokrojone liście sałaty są sprzedawane w torebkach. Jednak produkty tego rodzaju nie są tak zdrowe, na jakie wyglądają. Stanowią one raj dla salmonelli.
Przyczyna: z pociętych lub zmiażdżonych liści wycieka sok roślinny. Naukowcy z uniwersytetu w Leicester zbadali, w jaki sposób obecność tego soku oddziałuje na rozprzestrzenianie się zarazków, a zwłaszcza salmonelli. Do rozprzestrzeniania się zarazków wystarczy ilość soku liściowego odpowiadająca 1/200 łyżeczki. Nawet tak niewielka ilość sprawia, że liczba pałeczek salmonelli wzrasta 2400 razy w porównaniu z liśćmi, które są świeże lub które są przechowywane w całości.
Do tego dochodzi jeszcze fakt, że sok liściowy sprawia, że bakterie utrzymują się na sałacie. Ich usunięcie poprzez umycie jest prawie niemożliwe.
Sok działa w takich produktach jak środek klejący. Również usunięcie zarazków z naczyń lub powierzchni roboczych jest dużo trudniejsze.
Gotowe mieszanki sałat należy spożywać niezwłocznie, tuż po otwarciu torebki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście całkowicie zrezygnować z tego typu produktów!