Kurkuma poprawi ci nastrój

Kurkuma poprawi ci nastrój

Beate Rossbach

5 grudnia 2020

Kurkumę znasz zapewne pod postacią żółtego proszku stosowanego jako przyprawa. Działa ona między innymi przeciwzapalnie (np. przy bólach stawów i ścięgien), obniża poziom cholesterolu we krwi, a nawet ma działanie przeciwnowotworowe.

Kurkuma poprawi ci nastrój

Badacze z uniwersytetu w Teheranie sprawdzili również jej działanie przeciwko depresji. Wyniki analizy opublikowali na łamach magazynu specjalistycznego Phytotherapy Research w styczniu 2016. Podsumowali oni dane pochodzące z 6 badań z udziałem ponad 450 pacjentów. Wynik: Kurkuma jest w stanie zmniejszyć lekkie lub średnio nasilone objawy depresji przeciętnie o 34%.

Moja porada lekarska

Beate Rossbach radzi: Kurkumę możesz stosować na różne sposoby, np. pod postacią gotowych preparatów (dostępnych w aptece lub wysyłkowo, dzienna dawka od 100 do 200 mg). Możesz również stosować korzeń – jednak najlepiej w połączeniu z pieprzem (tak jak w przyprawie curry), gdyż w przeciwnym razie jej substancja czynna, kurkumina, źle wchłania się w jelitach. Pieprz zwiększa biodostępność kurkuminy o 28 razy.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel