Czego z reguły życzy sobie i innym każdy, kto 31 grudnia wznosi toast? Przypuszczalnie: „wszystkiego dobrego w Nowym Roku – przede wszystkim zdrowia!”. Jednak szczęście, zdrowie i zadowolenie nie przyjdą same. Trzeba na nie „zapracować”. Na to wskazują badania nadzwyczaj długo żyjących ludzi z tak zwanych niebieskich stref.
Co można zrobić, by żyć szczęśliwie i zdrowo? Odpowiadając na to pytanie psychologowie i lekarze wskazują przede wszystkim na tak zwane niebieskie strefy (Blue Zones). To regiony, w których ludzie są szczególnie zadowoleni z życia. Jest tam o wiele więcej stulatków niż w innych miejscach na ziemi. Najbardziej znane niebieskie strefy to włoska wyspa Sardynia, wyspy Okinawa w Japonii i półwysep Nicoya w Kostaryce.
We wspomnianych obszarach zauważalna jest jedna istotna rzecz: ogromne znaczenie rodziny. Ludzie, zgodnie z tradycją, aż do późnego wieku, są włączeni w życie społeczności i wykonują swoje obowiązki. To sprzyja utrzymaniu silnych więzi społecznych i nadaje życiu sens.
Nawet gdy nie posiada się dużej rodziny lub pozostaje z nią w sporadycznym kontakcie, można zrobić wiele, by walczyć z samotnością i izolacją. Wystarczy znaleźć sobie nowe wyzwanie. Można troszczyć się o osoby potrzebujące pomocy lub zająć działalnością charytatywną. Badania uniwersytetu Humboldta w Berlinie z marca 2016 r. wykazały, że zaangażowanie w życie społeczne znacznie zwiększa zadowolenie z życia na starość.
Jest jeszcze jedna rzecz, na którą zwracają uwagę badacze niebieskich stref. Nawet bardzo starzy ludzie wykonują regularnie pracę fizyczną w polu, przy zwierzętach hodowlanych lub w ogrodzie. W ten sposób zawsze są w ruchu, ale wszystko robią bez pospiechu.
Dlaczego ludzie żyjący w niebieskich strefach są szczęśliwi i zdrowi:
- Rezygnują ze szkodliwych nałogów (palenie papierosów, picie alkoholu)
- Mają wystarczająco dużo ruchu
- Znajdują prawdziwą równowagę między spokojem i aktywnością
- Pielęgnują więzi społeczne
- Czują, że ich życie ma sens
Dobra rada na koniec: warto przyjąć naukę się od ludzi z niebieskich stref. Dziewięć najważniejszych zasad pomocnych w odnalezieniu szczęścia w życiu znajduje się poniżej.
1. Pożegnaj się ze złymi nawykami, takimi jak palenie papierosów czy nadmierne picie alkoholu. Większość mieszkańców niebieskich stref pije maksymalnie jedną szklankę wina dziennie.
2. Jedz tak długo, aż będziesz miał w 80% poczucie sytości. Dlaczego? Musi minąć 20 minut zanim sygnał o zaspokojeniu głodu dotrze z żołądka do mózgu. Na wyspach Okinawa tradycyjne jedzenie jest bogate w substancje odżywcze, ale mało kaloryczne, mięso jest tylko w dni szczególne.
3. adbaj o regularny rytm dnia. Praca ludzi w niebieskich strefach jest przedzielona przerwami, w czasie których mogą rozluźnić się i wypocząć.
4. Idź podziwiać naturę. Pewien stulatek z Sardynii wspina się od 80 lat codziennie na wzgórze, by spojrzeć na okolicę – „To mnie uspakaja” – mówi.
5. Nie zajmuj się ciągle tylko własnymi problemami. Filozofia życia Kamada Nakazato, starego Japończyka z Okinawy brzmi: „Najlepiej troszczysz się o siebie, troszcząc się o innych”.
6. Nie wracaj myślami do złych wspomnień. Wielu mieszkańców niebieskich stref mówi o sobie: „Przeżyłem ciężkie czasy, dlatego potrafię doceniać to, jak dobrze mi się dzisiaj wiedzie”.
7. Bądź aktywny. Praca w domu i ogrodzie powoduje, że pozostajesz fizycznie sprawny i pomoże Ci zredukować stres. Prawie wszyscy stulatkowie z Okinawy uprawiali całe życie ogródek lub utrzymują go wciąż w dobrym stanie.
8. Wyszukaj sobie prawdziwych przyjaciół. Negatywne nastawienie do życia bywa zaraźliwe. To samo działa w drugą stronę. Pozytywne nastawienie daje zdrowie i radość życia.
9. Pielęgnuj społeczne więzi. Starzy ludzie w Kostaryce są ściśle związani z rodziną i sąsiadami. Taka społeczna sieć daje wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.