Rozregulowanie cyklu snu i odżywiania zmienia działanie ważnych białek

Rozregulowanie cyklu snu i odżywiania zmienia działanie ważnych białek

Anna Gardyniak

15 września 2018

Już po jednej dobie, w której ochotnicy jedli nocą i spali w ciągu dnia, doszło do zmian w aktywności ponad 100 białek we krwi. Według naukowców wyniki mogą tłumaczyć zwiększone ryzyko różnych chorób u osób pracujących w trybie zmianowym.

Rozregulowanie cyklu snu i odżywiania zmienia działanie ważnych białek

W eksperymencie badaczy z University of Colorado w Boulder wzięło udział sześciu zdrowych ochotników w wieku ponad 20 lat, którzy spędzili sześć dni w laboratorium pozwalającym na kontrolę posiłków, snu, ekspozycji na światło i codziennych aktywności. W ciągu pierwszych dwóch dni badani żyli według naturalnego cyklu, a potem stopniowo przechodzili w tryb pracy nocnej. Ostatecznie mogli przespać w dzień 8 godzin, a w nocy czuwali i spożywali posiłki.

 W czasie trwania doświadczenia jego organizatorzy regularnie badali stężenie ponad tysiąca białek obecnych we krwi uczestników. Okazało się, że produkcja aż 129 białek uległa zaburzeniu.

Jednym z białek, które zareagowało na zmieniony tryb życia, był glukagon. Pobudza on wątrobę do wydzielania glukozy do krwi. Tymczasem jego stężenie nie tylko wzrosło w czasie nocnego czuwania zamiast w ciągu dnia, ale było ono nienaturalnie wysokie.

Według naukowców takie działanie glukagonu w dłuższej perspektywie może tłumaczyć skłonność do cukrzycy obserwowaną u pracowników zmianowych.

Rozregulowaniu uległa też m.in. produkcja białka, które jak się uważa przyspiesza spalanie kalorii. Jednocześnie w czasie symulowanych nocnych zmian ochotnicy zużywali aż o 10 proc. mniej energii.

Uzyskane rezultaty to nie tylko ostrzeżenie dla osób, które lekkomyślnie zaburzają swój dobowy rytm. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może przyczynić się do opracowania terapii dla pracowników nocnych, którzy bardziej zagrożeni są także nowotworami.

Oprac. AG/PAP

Więcej Artykułów