Ta witamina podkręci atmosferę w sypialni

Ta witamina podkręci atmosferę w sypialni

Günter Stein

29 stycznia 2019

Badania prowadzone na przestrzeni lat potwierdziły, jak istotna jest witamina D dla naszego organizmu. Gdy brakuje nam tego związku chemicznego, wzrasta ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób. Należą do nich: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy problemy z sercem. Coraz częściej nawet występują choroby neurologiczne, takie jak np. stwardnienie rozsiane. A to jeszcze nie koniec listy – brak witaminy D może również skutkować znacznym obniżeniem potencji. A prawdopodobieństwo, że możemy mieć niedobór tej witaminy, jest bardzo wysokie...

Ta witamina podkręci atmosferę w sypialni

WITAMINA D

   Narodowe Centrum Badania Żywienia (NVS II) w Niemczech wykazało, że ponad 80% badanych w wieku 65–80 lat nie przyjmuje zalecanej dawki witaminy D, co wskazuje na jej znaczący niedobór w organizmie. Najwyższy czas, aby coś z tym zrobić! Gdy stężenie witaminy D w naszym organizmie osiąga optymalną liczbę, potencja automatycznie wzrasta – i to na dwóch płaszczyznach.

1. Witamina D a problemy z erekcją – istnieje zależność

Ścianki naczyń krwionośnych są wyścielone komórkami, które zatrzymują w sobie witaminę D. Witamina D w naczyniach ochrania je przed zwapnieniem (miażdżycą), a miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji. Różnorodne badania dowodzą, że mężczyźni cierpiący na zwapnienie tętnic (miażdżycę), mają zbyt niski poziom witaminy D we krwi.

Oznacza to jedno: niski poziom witaminy D w organizmie jest powiązany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji (ED).

Dwa czynniki, które kradną nam nasze życie Mężczyźni statystycznie żyją krócej niż kobiety. Jak podają aktualne amerykańskie badania nie zawsze jednak tak było – obecna sytuacja jest jednoznacznie powiązana ze zmianami XX wieku. Średnia długość życia wzrosła u obu płci, a częstotliwość zachorowań na groźne infekcje znacznie się zmniejszyła. Wśród mężczyzn ta tendencja niestety została zahamowana przez dwa czynniki – palenie oraz zwiększoną skłonność do zapadania na choroby układu krążenia. Najwyższy czas powiedzieć temu: stop! Czas zacząć działać, aby uchronić swój układ krążenia przed groźnymi chorobami – można to osiągnąć za pomocą odpowiedniego żywienia i ruchu oraz dostarczając swojemu organizmowi zalecane substancje odżywcze.

Badania wykazują skutki niedoboru...

Włoscy lekarze zbadali, czy uzupełnianie witaminy D, by lepiej ukrwić naczynia, może być pomocne także w przypadku zaburzeń erekcji. W tym celu przebadano 143 mężczyzn, których jedyną dolegliwością były zaburzenia erekcji – w regularnych odstępach czasowych pobierano i analizowano ich próbki krwi.

Wyniki były zdumiewające – ci, u których występowały najsilniejsze objawy zaburzeń erekcji, mieli najniższe wartości witaminy D we krwi. W 61% przypadków była nawet mowa o poważnym niedoborze.

...i antidotum

Inne badania wykazały, że dostarczanie witaminy D ma pozytywny wpływ na osady i funkcje naczyń krwionośnych. A to z kolei przyczynia się do poprawy potencji.

2. Im więcej witaminy D, tym więcej testosteronu

Badania naukowców z Graz dowiodły, że mężczyźni, u których stężenie witaminy D było wysokie, mieli znacznie wyższy poziom testosteronu niż mężczyźni, u których wykryto niskie stężenie. Zbadano 2,3 tys. mężczyzn w wieku około 60 lat. Spośród nich tylko 11% miało optymalne stężenie witaminy D w ilości ponad 30 ng/ml. U tych mężczyzn stwierdzono około 23% więcej wolnego testosteronu.

Sprowadza się to do następującego podsumowania:

dużo witaminy D = wysoki poziom testosteronu = lepsza jakość spermy i większa potencja.

Problem w dostarczaniu witaminy D

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy D jest słońce. Wspomaga ono syntezę witaminy D w skórze. Jednak wystarczające zaopatrzenie w witaminę D jest w naszej strefie geograficznej praktycznie niemożliwe.

Tak w naturalny sposób dostarczymy naszemu organizmowi witaminę D

Nawet jeśli w Polsce jest to niełatwe, warto spędzać na dworze przynajmniej 20 minut każdego dnia i wystawiać odsłoniętą skórę na promienie słońca. Z kolei dostarczanie witaminy D przez pożywienie jest już dużo prostsze. Największe ilości tej witaminy zawarte są w oleju wątrobowym, tłustych rybach morskich i w awokado.

Jeśli jesteśmy chorzy, niedobór występuje szybciej. Tak jest w przypadku:

  • dolegliwości układu pokarmowego,

  • niedoczynności tarczycy,

  • chorób woreczka żółciowego i czynności wątroby.

Ogółem ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D wzrasta wraz z wiekiem. Powodem jest zmniejszona zdolność wchłaniania witaminy D u osób starszych.

Jak odzyskać zdrowe naczynia i sprawność seksualną?

Nie da się dostarczyć wystarczającej ilości witaminy D jedynie przez pożywienie. Dlatego niejednokrotnie warto tę witaminę suplementować, i to w wyraźnie większych ilościach niż dotychczas przyjmowano.

1. W przypadku poważnego niedoboru:

Jeśli badanie krwi wykaże znaczący niedobór witaminy D, pomocna może się okazać początkowa suplementacja witaminą D do 20 000 j.m. Jednakże taki preparat musi być przepisany przez lekarza.

Moja porada lekarska

Dlaczego należy przyjmować witaminę D w połączeniu z witaminą K?

Jeśli cały czas będziemy przyjmować duże dawki, doprowadzi to do wypłukiwania się wapna z naszych kości. A to oczywiście jest szkodliwe dla naszej tkanki kostnej. Dlatego należy zawsze przyjmować preparat z kompozycją witaminy D i witaminy K2, która jest odpowiedzialna za aktywowanie wiążącej wapń w kościach osteoklacyny.

Najlepiej połączyć te witaminy w następujących ilościach:

  • przy 5 tys. j.m. witaminy D – 500 µg witaminy K

  • przy 10 tys. j.m. witaminy D – 1 tys µg (czyli< 1mg) witaminy K

  • przy 10 tys. j.m. witaminy D2 mg witaminy K

  • Przy mniejszych dawkach witaminy D należy przyjmować odpowiednio mniejsze dawki witaminy K.

2. W przypadku niewielkiego niedoboru:

Polecam wówczas przyjmować od 800 do 2 tys. j.m. witaminy D dziennie.

Wskazówka dla mężczyzn

Witamina D jest inhibitorem testosteronui potencji. Warto więc wybraćsię do lekarza i zbadaćstężenie tej witaminy we krwi. Optymalne stężenie witaminy Dwe krwi (a właściwie witaminy 25(OH)D) powinno być w przedziale 50 do 90 ng/ml. A jeśli już terazzmagamy się z objawami niedoboru testosteronu,takimi jak zaburzenia erekcji,szybkie uczucie zmęczeniaczy obniżonynastrój, warto od razu zaopatrzyć sięw preparat z witaminą D.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel