Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy coraz częściej jeżdżą na rowerze – nie tylko rekreacyjnie, ale też na zakupy czy do pracy. Aż 2/3 rowerzystów ma prawo jazdy i samochód, ale jeśli tylko mogą – wybierają jednoślad. Dlaczego? Bo taka aktywność to całe mnóstwo korzyści dla zdrowia i czysta przyjemność. Poznaj wszystkie zalety pedałowania i dowiedz się, co możesz dzięki niemu zyskać.
Motywacje do przerzucenia się na jednoślad są bardzo różne – niektórym zależy na oszczędzaniu środowiska, innym na poprawie własnej sylwetki, jeszcze inni pragną przedłużyć swoje życie i zapobiec groźnym chorobom. Dlatego najlepiej zapoznać się ze wszystkimi korzyściami płynącymi z częstego jeżdżenia na rowerze – na pewno znajdą się wśród nich takie, które przekonają nas do wyjęcia zapomnianego pojazdu z piwnicy.
Badania na ten temat przeprowadzono w Wielkiej Brytanii – trwały one 5 lat i objęły aż 250 tysięcy osób. Ich wyniki zostały niedawno przedstawione na łamach British Medical Journal. Jednoznacznie wskazują one, że osoby, które regularnie wsiadają na rower, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu aż o 45%. Ponadto taka aktywność sprawia, że spada ryzyko śmierci z różnych powodów natury medycznej i to aż o 41%.
Przez wiele lat zastanawiano się, jakie formy aktywności są bezpieczne dla osób, które cierpią na podwyższone ciśnienie. Ostatecznie badania, których wyniki opublikowano w British Journal of Sports Medicine, przyniosły odpowiedź na to pytanie: najskuteczniej i najbezpieczniej obniża się ciśnienie poprzez połączenie ćwiczeń siłowych (np. treningu z ciężarkami) z jazdą na rowerze i chodzeniem. Co więcej, regularna aktywność może nawet znieść konieczność zażywania leków.
Badania na ten temat przeprowadzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge oraz z Imperial College London. Wyniki zaskoczyły nawet samych badaczy. Okazuje się bowiem, że codzienna jazda na rowerze redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału czy wylewu aż o 30%. Warto dodać, że analiza skupiała się tylko na dojazdach i powrotach z pracy. Jeśli badani byli aktywni także popołudniami, ryzyko chorób sercowych spadało jeszcze bardziej – aż o 43%.
Jak każda aktywność, jeżdżenie na rowerze znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się miażdżycy. Kiedy się ruszamy – zwłaszcza na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływamy na gospodarkę lipidową, zmniejszamy liczbę zbędnych kilogramów i doprowadzamy do równowagi między układem krzepnięcia a fibrynolizy. W efekcie nie grozi nam miażdżyca, która często związana jest z siedzącym trybem życia.
To odkrycie naukowców z Danii. Aż przez 20 lat przyglądali się oni życiu i aktywnościom ponad pięciu tysiącom osób, które regularnie jeździły na rowerze. Okazało się, że badani mężczyźni, którzy szczególnie cenili sobie szybką jazdę, żyli nawet 5 lat dłużej (kobiety około 4 lata dłużej). Wniosek? Przyspieszenie tempa zwyczajnie się opłaca.
Inne korzyści
Wiesz, że ze zdrowotnego punktu widzenia jeżdżenie na rowerze jest bardzo korzystne – twoje życie może być dłuższe, a dodatkowo zmniejszasz ryzyko, że będziesz musiał/a walczyć z nowotworem czy poddawać się rehabilitacji po udarze. To jednak zdecydowanie nie wszystkie zalety regularnego pedałowania. Oto, co jeszcze możesz zyskać:
Lepszy nastrój
Każdy wysiłek fizyczny – w tym jeżdżenie na rowerze, sprawia, że organizm wyrzuca endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki temu czujemy się lepiej, jesteśmy mniej zestresowani, za to bardziej zrelaksowani. Dodatkowo wycieczki rowerowe dają nam możliwość podziwiania pięknych terenów, co kojąco wpływa na nasze samopoczucie.
Większe skupienie i koncentracja uwagi
W trakcie jazdy na rowerze dotleniamy mózg. Dzięki temu o wiele łatwiej nam się skupić, utrzymać koncentrację uwagi na konkretnym zadaniu, poprawia się również pamięć.
Redukcja cellulitu i spadek wagi
Trening na rowerze to przede wszystkim intensywna praca nóg – a ta, jak powszechnie wiadomo, korzystnie wpływa na redukcję szpecącego cellulitu. Warto też pamiętać, że godzina jazdy na rowerze wiąże się ze spaleniem aż 500 kalorii – codzienne treningi pozwalają zatem na zrzucenie zbędnych kilogramów albo na utrzymanie wagi na właściwym poziomie.
Oszczędność pieniędzy
Nie chodzi tylko o sam fakt, że rower kosztuje znacznie mniej niż samochód. Jednoślad nie wymaga też paliwa, ubezpieczenia czy kosztownych napraw, więc jego utrzymanie jest o wiele łaskawsze dla portfela.
Dbanie o środowisko
Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasze środowisko jest bardzo zagrożone – wystarczy przecież poczytać o smogu i jego destrukcyjnym wpływie na wszystkie organizmy. Jeżdżąc rowerem, nie dokładamy „cegiełki” do tego zniszczenia, co ma ogromny wpływ na życie nasze, naszych dzieci i wnuków.