Sport w wysokich temperaturach: o tym trzeba pamiętać

Sport w wysokich temperaturach: o tym trzeba pamiętać

Beate Rossbach

18 września 2018

Sport jest zdrowy. Ale jeśli temperatura sięga powyżej 20 stopni, warto przestrzegać kilku zasad, aby zdrowa aktywność nie była szkodliwym obciążeniem dla twojego ciała.

Sport w wysokich temperaturach: o tym trzeba pamiętać

  Zasadniczo należy przełożyć swoje ćwiczenia sportowe na poranek i wczesny wieczór, kiedy słońca nie ma albo nie świeci już tak intensywnie. W ciągu dnia można pobiegać po zacienionych leśnych ścieżkach lub wybrać się na krótki spacer. W ten sposób organizm nie jest niepotrzebnie obciążany.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń wypij dużą szklankę wody. W wysokich temperaturach pocisz się więcej i masz wyższe zapotrzebowanie na płyny. Weź ze sobą małą butelkę wody, jeśli chcesz być aktywny fizycznie na świeżym powietrzu lub na siłowni. Uważaj na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez twoje ciało!

Środki zapobiegawcze:

Jak uniknąć swędzących krost?

 1. Powoli przyzwyczajaj skórę do słońca. Na początku korzystaj ze słońca tylko w półcieniu, powoli wydłużaj czas kąpieli słonecznych.

 2. Unikaj słońca w południe. Między 12, a 15 promieniowanie UV jest szczególnie intensywne. W tym czasie lepiej pozostać w cieniu.

 3. Wybierz wysoki filtr przeciwsłoneczny. Nawet jeśli opalenizna powstaje wtedy wolniej, koniecznie posmaruj się kremem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej, SPF co najmniej 20.

 4. Wybieraj kremy z filtrem mineralnym. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą powodować reakcję alergiczną skóry. Preparaty z filtrem mineralnym z tlenkiem cynku lub tytanu łatwo rozpoznasz po zawartości tych pierwiastków w składzie. 

 5. Noś ubrania wykonane z włókien naturalnych. Tylko około 10% promieniowania UVA może przenikać przez bawełnę, natomiast przez włókna syntetyczne aż do 50%. Dlatego wybieraj ubrania wykonane z bawełny, lnu i/lub wiskozy.

Zrób przerwę, gdy:

■ pojawi się ból głowy,

■ odczuwasz duże pragnienie,

■ wystąpią zawroty głowy,

■ zauważysz, że Twoje ciśnienie spada,

■ twoje tętno jest wyższe niż zwykle.

Następnie usiądź w zacienionym miejscu, w miarę możliwości umieść nogi wyżej, napij się.

Jeśli chcesz się odświeżyć po treningu, nie powinieneś brać gorącego ani zimnego prysznica. Letnia woda będzie najmniej obciążająca dla twojego ciała. Ekstremalne temperatury wody doprowadzą jedynie do silniejszego pocenia się.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów