Artroza a zapalenie stawów: Podobne dolegliwości, różne przyczyny

Artroza a zapalenie stawów: Podobne dolegliwości, różne przyczyny

Gabriela Schwarz

19 września 2018

Obie te jednostki chorobowe – artroza oraz zapalenie stawów w języku potocznym bywają stosowane zamiennie. Są to jednak różne choroby stawów – o innym podłożu i wymagające odmiennych metod leczenia. Poniżej zebrałam najważniejsze informacje na ten temat.

Artroza a zapalenie stawów: Podobne dolegliwości, różne przyczyny

Kilka lat temu moja mama wróciła z wizyty u lekarza bardzo zdenerwowana. „Doktor stwierdził u mnie artrozę reumatoidalną. Ale przecież ja od dawna wiem, że choruję na artrozę. Już nic z tego nie rozumiem!”. Zdumiona taką diagnozą zadzwoniłam do lekarza. Po rozmowie z nim mogłam rozwiać wątpliwości mojej mamy. Jak się okazało, nie chorowała na artrozę, lecz na reumatoidalne zapalenie stawów.

Wprawdzie istnieją dwa podobieństwa, ...

Choroba zwyrodnieniowa stawów i zapalenie stawów to choroby reumatyczne. Obie wiążą się z silnymi dolegliwościami bólowymi ze strony stawów.

Obie te choroby skutkują znacznymi ograniczeniami ruchomości. Kolejną cechą wspólną są pojawiające się stany zapalne stawów.

Występują one wprawdzie tylko w zaawansowanym stadium artrozy. Przy zapaleniu stawów pojawiają się natomiast głównie w początkowej fazie.

ale różnic jest więcej

Więcej podobieństw między tymi chorobami nie ma. Poniżej wyszczególniłam najważniejsze różnice.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zapalenie stawów

Objawy

Bóle towarzyszące początkowej fazie ruchu; początkowo lekki ból, potem silniejsze dolegliwości bólowe spowodowane obciążeniem – w bardziej zaawansowanym stadium choroby również w spoczynku; ograniczenie zdolności ruchowych; stany zapalne dopiero w zaawansowanym stadium choroby; choroba rozwija się przez długi czas

Poranna sztywność stawów; bóle nasilające się pod obciążeniem; gorące i nabrzmiałe stawy; ograniczenie możliwości ruchowych; ogólne poczucie choroby; krwawe wylewy w stawie; podniesione parametry stanu zapalnego; już we wczesnym stadium choroby znaczne zmiany w stawach; choroba rozpoczyna się spontanicznie; prowadzi do zniszczenia stawów; postępuje falami

Przyczyny

Zużycie mechaniczne spowodowane przeciążeniem z racji nadwagi, dawnych urazów czy wrodzonych wad postawy

Stan zapalny, wywołany czynnikiem zakaźnym lub jako reakcja na własne struktury organizmu (reumatoidalne zapalenie stawów); inne czynniki podlegają dyskusji

Występowanie

Zazwyczaj ludzie po pięćdziesiątce; dzieci i młodzież bardzo rzadko; najczęstsza postać choroby stawów

Dzieci, młodzież, osoby w średnim wieku; dosyć rzadkie schorzenie

Które stawy dotyka

Głównie stawy kolanowe i biodrowe oraz nadgarstek

Stawy palców; zawsze symetrycznie na obu dłoniach

Ścieranie powoduje stan zapalny, a stan zapalny powoduje ścieranie

Zapalenie stawów rozpoczyna się często od niegroźnego stanu zapalnego. Jeżeli utrzymuje się on przez dłuższy czas, dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. W najgorszym razie uszkodzeniu może ulec cały staw. U osób chorych na artrozę w zaawansowanym stadium może dojść do zapalenia stawu. W takim wypadku pojęcie „artrozy” jest zastępowane pojęciem „osteoarthritis” („rozpoczynająca się w kości lub chrząstce choroba zapalna stawu”).

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów