Badanie przez lekarza medycyny sportowej. Ruch i sport bez ryzyka

Chcesz po prostu wskoczyć w obuwie sportowe i rozpocząć bieg? U osób dotychczas nieaktywnych fizycznie może to poskutkować zwiększonym ryzykiem kontuzji i chorób. Dowiedz się z niniejszego artykułu, jakie korzyści wynikają z badania przeprowadzonego przez lekarza medycyny sportowej i kiedy jest ono konieczne.

Badanie przez lekarza medycyny sportowej. Ruch i sport bez ryzyka

Nierozpoznane choroby stanowią jedną z głównych przyczyn interwencji lekarskich czy nawet śmierci, do których dochodzi podczas uprawiania sportu. Zarówno dla ambitnych atletów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem istotne jest, aby odpowiednio dawkować swojemu ciału obciążenie, znać możliwe ryzyko i zapobiegać ewentualnym poważnym uszczerbkom zdrowotnym.

Najczęstsze przyczyny nagłych problemów zdrowotnych w czasie treningów to:

  • Choroby nierozpoznane (np. wady serca)
  • Choroby ignorowane (np. ostra infekcja)

Ukryte ryzyko, czyli jak bezpiecznie ćwiczyć

Aby treningi były bezpieczne, a ryzyko przewidywalne, warto wybrać się na kontrolną wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest stan Twojego zdrowia i czy wolno Ci się poddać wysiłkowi związanemu ze sportem.

Jeszcze jeden krok dalej to wizyta u lekarza medycyny sportowej. Będzie on w stanie ustalić, czy Twój organizm prawidłowo zareaguje na wysiłek. Może nawet otrzymasz wskazówki dotyczące przyszłego treningu. Osoby, które regularnie ćwiczą, powinny poddawać się takiemu badaniu regularnie i w niezbyt dużych odstępach czasowych – to ważne i potrzebne, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i kondycji.

Ryzyko znane – ryzyko zminimalizowane!

Jeżeli badanie lekarskie wykaże problemy zdrowotne, nie musi to od razu oznaczać zakazu uprawiania sportu. Chodzi raczej o to, aby ćwiczyć rozsądnie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Musisz koniecznie wraz z lekarzem dopasować swoje postępowanie do stanu zdrowia.

Kiedy przychodzi czas na sprawdzenie swojej kondycji? Sprawdź się sam!

Początkującym zalecam, aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznej odwiedzili lekarza. Poniższa ankieta pomoże Ci stwierdzić, czy – niezależnie od chęci uprawiania sportu – musisz w niedługim czasie udać się na wizytę.

Odpowiedz szczerze na poniższe pytania

Jeżeli na chociaż jedno z nich udzielona została odpowiedź twierdząca, jak najszybciej – a nawet natychmiast – ustal termin wizyty!

Pytanie 1: Czy kiedykolwiek usłyszałeś od lekarza, że „masz coś z sercem” i aktywność fizyczna będzie wymagała w Twoim wypadku kontroli lekarskiej?                                           

__ tak  __ nie

Pytanie 2: Czy w ciągu ostatnich miesięcy (zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku) dokuczały Ci bóle w klatce piersiowej?                                                                   

__ tak  __ nie

Pytanie 3: Czy masz problemy z oddechem (zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku)?

__ tak  __ nie

Pytanie 4: Czy zdarzyło Ci się upaść, a nawet stracić przytomność wskutek zawrotów głowy?

__ tak  __ nie

Pytanie 5: Czy masz problemy z kośćmi lub stawami, które mogą się pogorszyć w wyniku obciążenia fizycznego?                                                                                                              

__ tak  __ nie

Pytanie 6: Czy kiedykolwiek przepisano Ci leki przeciwko nadciśnieniu lub problemom z sercem czy oddechem?                                                                                                                

__ tak  __ nie

Pytanie 7: Czy znasz inne powody, dla których aktywność fizyczna byłaby w Twoim przypadku niewskazana (np. ciężka nadwaga, przewlekłe bóle, częste infekcje z gorączką)?

__ tak  __ nie

Kontrola u lekarza medycyny sportowej: 7 kroków do optymalnego programu treningowego

Krok 1: Twoja historia choroby

Na wstępie lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę dotyczącą Twojego zdrowia w ujęciu ogólnym i sportu. Będzie chciał również wiedzieć, czy i – jeśli tak – w jakim wymiarze i z jaką intensywnością zdarzało Ci się wcześniej ćwiczyć oraz jakie masz plany na uprawianie aktywności fizycznej w przyszłości.

Krok 2: Badanie krwi

Nawet, jeżeli nie masz jeszcze 35 lat, oznacz w laboratorium poziom cholesterolu i cukru we krwi. W przypadku wystąpienia poniższych wartości, lekarz będzie rozmawiał z Tobą na temat możliwego leczenia:

  • cholesterol całkowity powyżej 200 mg/dl
  • cholesterol LDL powyżej 130 mg/dl
  • cholesterol HDL poniżej 40 mg/dl (mężczyźni)
  • cholesterol HDL poniżej 50 mg/dl (kobiety)
  • cukier na czczo powyżej 126 mg/dl
  • hemoglobina glikowana powyżej 6%.

Krok 3: Badanie fizykalne

W ramach całościowego badania ortopedycznego i internistycznego lekarz sprawdzi Twój kręgosłup, stawy i mięśnie. Sprawdzi również ewentualne wady postawy. Weźmie pod lupę wagę Twojego ciała, zmierzy ciśnienie krwi i sprawdzi funkcje układu sercowo-naczyniowego, płuc oraz narządów jamy brzusznej.

Krok 4: EKG – jak się ma Twoje serce?

Bardzo istotny element badania stanowi kontrola obciążenia Twojego serca. W tym celu lekarz przeprowadzi EKG. Przyklei do Twojej klatki piersiowej elektrody, które zmierzą impulsy płynące z Twojego serca. Zapisane w wyniku tego krzywe graficznie przedstawiać będą procesy zachodzące w Twoim mięśniu sercowym. Nawet w spoczynku badanie takie wykaże choroby serca (zaburzenia rytmu, zapalenia mięśnia, zawał), które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Próba sportowa dla Twojego serca, czyli EKG wysiłkowe

Na podstawie takiego badania lekarz jest w stanie stwierdzić zaistniałe choroby układu sercowo-naczyniowego, ujawniające się dopiero podczas wysiłku, czyli np. niewydolność mięśnia sercowego czy chorobę wieńcową. Wynikiem tych schorzeń są zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, spowodowane przez zwężenia naczyń. O tym, czy jest to badanie niezbędne, decyduje lekarz na podstawie wywiadu i dotychczasowych wyników badań. Badanie to różni się od EGK spoczynkowego tym, iż pacjent w jego trakcie porusza się na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Podczas naprzemiennych faz wysiłku i odpoczynku lekarz obserwuje zapis pracy serca, ciśnienie krwi oraz puls.

Krok 5: Badanie poziomu mleczanu, jako podstawa indywidualnego doradztwa sportowego

Badanie to wykaże Twoje indywidualne możliwości podczas uprawiania konkretnego sportu (bieganie, jazda na rowerze). W tym celu będziesz pokonywać jednostki ćwiczeń o różnym natężeniu obciążenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Równocześnie wykonywane jest badanie stężenia mleczanu (sole kwasu mlekowego) we krwi oraz częstotliwości pracy serca, a także subiektywnego odczuwania wysiłku. Badanie takie umożliwia orientacyjne ustalenie Twojej wydolności i pozwala na najlepsze doradztwo w zakresie treningów – uwzględniając również Twoje cele (poprawa stanu zdrowia, zwiększenie wytrzymałości, udział w maratonie itd.).

Krok 6: Test pracy mięśni – miara Twoich sił i ruchomości

Przy pomocy różnych testów mięśni lekarz sprawdzi ich siłę i ruchomość. Zaistniałe ograniczenia mogą zmniejszać wydolność podczas uprawiania poszczególnych rodzajów sportów lub ułatwiać powstawanie kontuzji. Na podstawie wyników tych badań lekarz lub terapeuta będzie w stanie opracować indywidualny plan treningowy dla Ciebie.

Krok 7: Rozmowa podsumowująca

Lekarz wyjaśni Ci wszystkie wyniki badań. Najważniejsze pytania będą dotyczyły Twojego zdrowia i ewentualnego ryzyka w przypadku regularnych treningów. Lekarz udzieli Ci porady dotyczącej optymalnej częstotliwości pracy Twojego serca w trakcie treningu wytrzymałościowego, a także przekaże wskazówki na temat innych aspektów towarzyszących treningowi: waga Twojego ciała, dieta, regeneracja, motywacja.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów