Chcesz po prostu wskoczyć w obuwie sportowe i rozpocząć bieg? U osób dotychczas nieaktywnych fizycznie może to poskutkować zwiększonym ryzykiem kontuzji i chorób. Dowiedz się z niniejszego artykułu, jakie korzyści wynikają z badania przeprowadzonego przez lekarza medycyny sportowej i kiedy jest ono konieczne.
Nierozpoznane choroby stanowią jedną z głównych przyczyn interwencji lekarskich czy nawet śmierci, do których dochodzi podczas uprawiania sportu. Zarówno dla ambitnych atletów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem istotne jest, aby odpowiednio dawkować swojemu ciału obciążenie, znać możliwe ryzyko i zapobiegać ewentualnym poważnym uszczerbkom zdrowotnym.
Aby treningi były bezpieczne, a ryzyko przewidywalne, warto wybrać się na kontrolną wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest stan Twojego zdrowia i czy wolno Ci się poddać wysiłkowi związanemu ze sportem.
Jeszcze jeden krok dalej to wizyta u lekarza medycyny sportowej. Będzie on w stanie ustalić, czy Twój organizm prawidłowo zareaguje na wysiłek. Może nawet otrzymasz wskazówki dotyczące przyszłego treningu. Osoby, które regularnie ćwiczą, powinny poddawać się takiemu badaniu regularnie i w niezbyt dużych odstępach czasowych – to ważne i potrzebne, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i kondycji.
Jeżeli badanie lekarskie wykaże problemy zdrowotne, nie musi to od razu oznaczać zakazu uprawiania sportu. Chodzi raczej o to, aby ćwiczyć rozsądnie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Musisz koniecznie wraz z lekarzem dopasować swoje postępowanie do stanu zdrowia.
Początkującym zalecam, aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznej odwiedzili lekarza. Poniższa ankieta pomoże Ci stwierdzić, czy – niezależnie od chęci uprawiania sportu – musisz w niedługim czasie udać się na wizytę.
Jeżeli na chociaż jedno z nich udzielona została odpowiedź twierdząca, jak najszybciej – a nawet natychmiast – ustal termin wizyty!
Pytanie 1: Czy kiedykolwiek usłyszałeś od lekarza, że „masz coś z sercem” i aktywność fizyczna będzie wymagała w Twoim wypadku kontroli lekarskiej?
__ tak __ nie
Pytanie 2: Czy w ciągu ostatnich miesięcy (zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku) dokuczały Ci bóle w klatce piersiowej?
__ tak __ nie
Pytanie 3: Czy masz problemy z oddechem (zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku)?
__ tak __ nie
Pytanie 4: Czy zdarzyło Ci się upaść, a nawet stracić przytomność wskutek zawrotów głowy?
__ tak __ nie
Pytanie 5: Czy masz problemy z kośćmi lub stawami, które mogą się pogorszyć w wyniku obciążenia fizycznego?
__ tak __ nie
Pytanie 6: Czy kiedykolwiek przepisano Ci leki przeciwko nadciśnieniu lub problemom z sercem czy oddechem?
__ tak __ nie
Pytanie 7: Czy znasz inne powody, dla których aktywność fizyczna byłaby w Twoim przypadku niewskazana (np. ciężka nadwaga, przewlekłe bóle, częste infekcje z gorączką)?
__ tak __ nie
Na wstępie lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę dotyczącą Twojego zdrowia w ujęciu ogólnym i sportu. Będzie chciał również wiedzieć, czy i – jeśli tak – w jakim wymiarze i z jaką intensywnością zdarzało Ci się wcześniej ćwiczyć oraz jakie masz plany na uprawianie aktywności fizycznej w przyszłości.
Nawet, jeżeli nie masz jeszcze 35 lat, oznacz w laboratorium poziom cholesterolu i cukru we krwi. W przypadku wystąpienia poniższych wartości, lekarz będzie rozmawiał z Tobą na temat możliwego leczenia:
W ramach całościowego badania ortopedycznego i internistycznego lekarz sprawdzi Twój kręgosłup, stawy i mięśnie. Sprawdzi również ewentualne wady postawy. Weźmie pod lupę wagę Twojego ciała, zmierzy ciśnienie krwi i sprawdzi funkcje układu sercowo-naczyniowego, płuc oraz narządów jamy brzusznej.
Bardzo istotny element badania stanowi kontrola obciążenia Twojego serca. W tym celu lekarz przeprowadzi EKG. Przyklei do Twojej klatki piersiowej elektrody, które zmierzą impulsy płynące z Twojego serca. Zapisane w wyniku tego krzywe graficznie przedstawiać będą procesy zachodzące w Twoim mięśniu sercowym. Nawet w spoczynku badanie takie wykaże choroby serca (zaburzenia rytmu, zapalenia mięśnia, zawał), które mogą stanowić zagrożenie dla życia.
Na podstawie takiego badania lekarz jest w stanie stwierdzić zaistniałe choroby układu sercowo-naczyniowego, ujawniające się dopiero podczas wysiłku, czyli np. niewydolność mięśnia sercowego czy chorobę wieńcową. Wynikiem tych schorzeń są zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, spowodowane przez zwężenia naczyń. O tym, czy jest to badanie niezbędne, decyduje lekarz na podstawie wywiadu i dotychczasowych wyników badań. Badanie to różni się od EGK spoczynkowego tym, iż pacjent w jego trakcie porusza się na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Podczas naprzemiennych faz wysiłku i odpoczynku lekarz obserwuje zapis pracy serca, ciśnienie krwi oraz puls.
Badanie to wykaże Twoje indywidualne możliwości podczas uprawiania konkretnego sportu (bieganie, jazda na rowerze). W tym celu będziesz pokonywać jednostki ćwiczeń o różnym natężeniu obciążenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Równocześnie wykonywane jest badanie stężenia mleczanu (sole kwasu mlekowego) we krwi oraz częstotliwości pracy serca, a także subiektywnego odczuwania wysiłku. Badanie takie umożliwia orientacyjne ustalenie Twojej wydolności i pozwala na najlepsze doradztwo w zakresie treningów – uwzględniając również Twoje cele (poprawa stanu zdrowia, zwiększenie wytrzymałości, udział w maratonie itd.).
Przy pomocy różnych testów mięśni lekarz sprawdzi ich siłę i ruchomość. Zaistniałe ograniczenia mogą zmniejszać wydolność podczas uprawiania poszczególnych rodzajów sportów lub ułatwiać powstawanie kontuzji. Na podstawie wyników tych badań lekarz lub terapeuta będzie w stanie opracować indywidualny plan treningowy dla Ciebie.
Lekarz wyjaśni Ci wszystkie wyniki badań. Najważniejsze pytania będą dotyczyły Twojego zdrowia i ewentualnego ryzyka w przypadku regularnych treningów. Lekarz udzieli Ci porady dotyczącej optymalnej częstotliwości pracy Twojego serca w trakcie treningu wytrzymałościowego, a także przekaże wskazówki na temat innych aspektów towarzyszących treningowi: waga Twojego ciała, dieta, regeneracja, motywacja.