Jedz renklody i ciesz się ich zaletami

Jedz renklody i ciesz się ich zaletami

Jens Kochenmaister

6 października 2022

Sezon na renklody zaczyna się w połowie lipca i trwa do października. Pokażę ci, z jakim wszechstronnym i smacznym owocem mamy do czynienia.

Jedz renklody i ciesz się ich zaletami

Renkloda...

Renklody – nazwa tych okrągłych owoców brzmi francusko, i ma to swoje logiczne uzasadnienie. Zostały one tak nazwane na cześć małżonki francuskiego króla Franciszka I, koronowanego w 1515 roku w katedrze w Reims – Klaudii (Claude). Ich inna nazwa to „ulena”. Żółtozielone okrągłe owoce są słodkie i soczyste należą do śliwek.

Francuzi zresztą uczynili z nich swoją czołową „markę owoców” – prunelle. Ulubioną kulinarną smakowitością jest „duża zielona renkloda”, znana we Francji już od XV wieku. Ta dawna odmiana pierwotnie pochodzi z Armenii lub Syrii i stamtąd właśnie trafiła do Europy Środkowej. W kuchni renklody można wykorzystywać jak wszelkie inne śliwki. Nadają się przykładowo do pieczenia.

Wiele innych zastosowań tych owoców przedstawiamy na dołączonym dodatku kulinarnym. Wypróbuj przepis „pikantne renklody z serem brie”.

O których witaminach i minerałach trzeba przede wszystkim wspomnieć przy okazji renklod

Renklody są bogate w witaminy i minerały, niektóre z nich zawarte są w nich w znacznych ilościach. Przede wszystkim mowa o witaminie B1. Jest ona ważna pod wieloma względami dla układu nerwowego: bierze udział w metabolizmie niektórych neurotransmitterów czyli neuroprzekaźników. Odgrywają także ważną rolę w regeneracji układu nerwowego. Jako koenzym witamina B1 bierze udział w pozyskiwaniu energii z pożywieniu. Renklody to także spore ilości żelaza – Twoja krew potrzebuje go do transportu tlenu. Potas natomiast steruje – wspólnie z sodem – gospodarką wodną organizmu.

Świeże renklody

W 100 gramach świeżych renklod znajduję się:

Potas jest ponadto wykorzystywany do budowy białek oraz aktywności licznych enzymów – pomaga pozyskiwać energię z węglowodanów.

Bogactwo przeciwutleniaczy

Witamina C, witamina E i beta-karoten także spełniają wiele zadań jednocześnie. Jako przeciwutleniacze chronią komórki ciała przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić do stresu oksydacyjnego, bardzo prawdopodobnie sprzyjając tym samym procesom starzenia i chorobom, jak przykładowo miażdżyca tętnic i związane z nią choroby układu krążenia, ale także raka, chorobę Alzheimera, Parkinsona i zaćmę. Jak więc widzisz, istnieje wiele powodów, by w sezonie sięgać po te owoce. W ramce znajdziesz więcej informacji o możliwościach ich zastosowania.

Nasze porady dotyczące zakupów, przechowywania i wykorzystania renklod

Czy owoce są dojrzałe?

Zielony kolor może potencjalnie odstraszać przed zakupem, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy owoce już są dojrzałe czy jeszcze nie.

Zakup

Skórka powinna być matowo-błyszcząca i twarda, lekko poddawać się przy ucisku. Dojrzałe renklody emanują apetycznym zapachem.

Przechowywanie

Dojrzałe owoce można przechowywać w temperaturze pokojowej do 3 dni. W lodówce – nawet do tygodnia.

Zamrażanie

Jeśli chcesz zachować renklody na zimę, polecamy je zamrozić. Należy śliwki wówczas naciąć, wypestkować i włożyć w specjalnym woreczku do zamrażania do zamrażalnika. W ten sposób można je przechowywać nawet przez rok.

Wszechstronne zastosowanie

Jeśli chcesz jeść owoce na surowo, wystarczy je umyć i delikatnie osuszyć. To doskonała niskokaloryczna przekąska, zaledwie 63 kcal na 100 g. owoce te nadają się doskonale do sałatki owocowej, gotowania i pieczenia (oczywiście po przekrojeniu na pół i wypestkowaniu). Pięknie prezentuje się tort wyłożony renklodami i innymi, ciemnymi śliwkami.

Mój przepis na dżem z renklod

To wspaniała możliwość zachowania renklod na okres zimowy.

Aby przygotować dżem z renklod potrzebujesz:

1 kg renklod,

listki z 2 gałązek mięty pieprzowej,

sok z 2 limonek,

350 g cukru typu żel-fix (3:1),

5 słoików po 250 ml każdy.

Przygotowanie dżemu z renklod:

Renklody wypestkować, przekroić na pół i zmiksować. Oberwać listki mięty pieprzowej i je pokroić na cienkie paseczki. Wycisnąć sok z obu limonek. Wszystko dodać do garnka razem z cukrem i zagotować. Intensywnie gotować przez 5 minut, ciągle mieszając. Sprawdzić, na ile masa zgęstniała, przekładając łyżkę dżemu na talerz – powinna powstać „skórka”. Przełożyć do słoików i zakręcić.

Samodzielna uprawa renklody

Przy odrobinie szczęścia i ogrodniczego zacięcia możesz samodzielnie uprawiać te owoce. Weź renklodę z uprawy bio, zjedz miąższ, a pestkę delikatnie rozgnieć dziadkiem do orzechów i zasadź w doniczce. W następnym roku przesadź roślinkę do ziemi w Twoim ogrodzie. Idealnie by było, gdyby ziemia była wilgotna i o wysokiej zawartości wapna, pH od 6,5 do 7. sadzonki drzew można kupić także w marketach ogrodniczych. Najlepsze odmiany to Graf Althans, Oullins.

Więcej Artykułów