Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią choroby stawów. Przy tej dolegliwości geny z pewnością odgrywają znaczną rolę. Ale czynnikami ryzyka są także deformacje stawów, inne schorzenia i brak ruchu. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na spowolnienie jej rozwoju.
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Leeds odkryli, że istnieje rodzaj „systemu wczesnego ostrzegania”, który może pomóc nam zdiagnozować zapalenie kości i stawów.
W ciągu siedmiu lat naukowcy wielokrotnie gromadzili dane dotyczące zdrowia od ponad 4500 osób, które cierpiały na zwyrodnienie stawów lub były w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na tę chorobę.
Stwierdzono, że istnieją sygnały, które mogą być stosowane jako metoda wczesnego wykrywania choroby zwyrodnieniowej stawów – wchodzenie po schodach. Na początku choroby podczas właśnie tej czynności pojawiają się pierwsze trudności. Po tym stopniowo również chodzenie, stanie, siedzenie i kładzenie się staje się problematyczne.
W oparciu o te spostrzeżenia naukowcy zakładają, że poprzez wczesne wprowadzenie terapii, jaką jest większa aktywność, możliwe jest skuteczne powstrzymanie degradacji chrząstek.