Chroniczne bóle pleców: jak pokonać ból dzięki neurostymulacji

Chroniczne bóle pleców: jak pokonać ból dzięki neurostymulacji

prof. dr Ingo Froböse

19 września 2018

Chroniczne bóle pleców powodowane są przez nieprawidłowo przebiegające lub nieprzerwane impulsy nerwowe. Wielu osobom pomagają środki przeciwbólowe, częściowo w połączeniu z psychoterapią. Jeżeli nie przynosi to ulgi, wówczas neurostymulacja – rodzaj małego rozrusznika – może być w twoim przypadku bardzo dobrą alternatywą. Wyjaśnię poniżej, na czym ta metoda polega.

Chroniczne bóle pleców: jak pokonać ból dzięki neurostymulacji

Neurostymulator przypomina wielkością mniej więcej stoper, na pewno nie jest większy. Stanowi skuteczny ratunek, jeżeli cierpisz na chroniczne bóle pleców, a pomóc Ci nie są w stanie ani środki przeciwbólowe, ani inne formy terapii.

Neurostymulacja jest bardzo skuteczna. W ramach tzw. badania PROCESS leczono 100 pacjentów cierpiących na chroniczne bóle pleców: 48 przy pomocy neurostymulatora, 52 otrzymywało zaś środki przeciwbólowe. Na początku badania uczestnicy ocenili siłę odczuwanego przez siebie bólu przeciętnie na 75 ze 100 możliwych punktów. Celem było zredukowanie bólu o połowę po upływie sześciu miesięcy. Udało się to u 50 procent pacjentów leczonych przy pomocy neurostymulatora. Wśród pacjentów przyjmujących środki przeciwbólowe taki wynik osiągnęło tylko 9 procent.

Jak stosuje się neuroprzekaźnik

Neurostymulator to elektroda, która umieszczana jest pod ścianą jamy brzusznej. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie pełnej narkozy nie byłoby możliwe, ponieważ elektroda jest po wszczepieniu stymulowana – wywoływane jest lekkie mrowienie. Pacjent powinien odczuć je w miejscu, gdzie z reguły występuje ból – wówczas oznacza to, że neurostymulator jest umiejscowiony prawidłowo.

Neuroprzekaźnik składa się z:

 1. urządzenia wszczepianego pacjentowi,

 2. przewodów, którymi impuls poprowadzony zostaje do bolącego miejsca,

 3. urządzenia programującego dla lekarza – może on dokonać zmian ustawień podstawowych,

 4. przenośnego urządzenia dla pacjenta, dzięki któremu może on w domu indywidualnie dopasować impulsy.

Bodźce nakładają się na bóle właściwe

Jak działa neurostymulacja? Wyobraź sobie, że bolą Cię plecy i uderzasz się w nerw łokciowy. Mrowienie, które odczuwasz w okolicy nerwu, nakłada się na ból pleców. Dokładnie w ten sposób można opisać zasadę działania neurostymulacji. Za pomocą małego urządzenia wytwarzane jest mrowienie – bodziec, który zmienia, względnie tłumi, właściwy bodziec bólowy.

Zaleta neurostymulacji: dzięki przenośnemu urządzeniu można samodzielnie ustalać moc stymulacji i w ten sposób dopasować ją do konkretnego bólu pleców. Neurostymulacja nie jest też metodą krótkotrwałą. Mały rozrusznik pozostaje w ciele, impulsy oddziałują więc na nie przez dłuższy czas. Urządzenie można jednakże usunąć, jeżeli nie wykazuje pożądanego działania lub nie jest już potrzebne.

Ponadto neurostymulacja to też konkretne zalety dla Ciebie:

 1. Nie dochodzi do trwałego uszkodzenia i zmian w rdzeniu kręgowym i nerwach.

 2. Nie ma miejsca nieodwracalna ingerencja, jak w przypadku „normalnej” operacji pleców.

 3.   Masz w zasięgu ręki możliwość kontroli i możesz zmieniać ustawienia urządzenia, dostosowując je do danej sytuacji, w której odczuwasz ból.

Z uwagi na te zalety polecam neurostymulację, jeżeli przy chronicznych bólach inne środki okazały się być nieskuteczne. Skonsultuj się w tym celu ze swoim lekarzem i zapytaj, czy uważa, że w Twoim przypadku taki zabieg jest zasadny.

Jakie ryzyko niesie ze sobą neurostymulacja

Zabiegowi towarzyszy bardzo mało skutków ubocznych, ale występują pewne ryzyka, których powinieneś być świadomy:

 1. Konieczne jest przeprowadzenie operacji z całym ryzykiem, jakie się z nią wiąże.

 2. Elektroda może się przemieścić, w efekcie czego uśmierzenie bólu nie będzie możliwe.

 3. Może dojść do problemów z komunikacją elektrody a nadajnika – oznacza to, że natężenie stymulacji nie będzie zmienialne.

 4. Nieprzyjemne odczucia podczas stymulacji - nie każdy pacjent je toleruje.

 5. Trudności (np. uszkodzony stymulator), które spowodują konieczność przeprowadzenia ponownej operacji.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów