Te 2 ćwiczenia są szczególnie polecają się dla zachowania sprawności umysłowej. Chorobie Parkinsona często towarzyszy upośledzenie funkcji poznawczych. Naukowcy odkryli, że ruch pomaga w tej sytuacji. Poniższe ćwiczenia są dobre dla osób z chorobą Parkinsona. Jednakże, ich wykonanie nie zaszkodzi też osobom zdrowym!
Naukowcy odkryli, że ćwiczenia i sport mogą poprawić nie tylko upośledzoną motorykę, ale także funkcje poznawcze u osób z chorobą Parkinsona. Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają i stabilizują zdolności poznawcze u osób starszych i zdrowych, ale także u osób z chorobą Parkinsona. Problem tych pacjentów polega na tym, że cierpią oni na upośledzenie ruchowe, niepewność równowagi, a tym samym zwiększone ryzyko upadku. Te dwa ćwiczenia pomagają zarówno pacjentom, jak i osobom zdrowym.
To ćwiczenie nie tylko trenuje równowagę. Ćwiczy również umiejętność ponownego wstawania po lekkim upadku, a tym samym udzielania sobie pomocy w razie potrzeby.
Krok 1: Uklęknij przed stabilnym i bezpiecznym krzesłem, fotelem lub sofą.
Krok 2: Usiądź na piętach.
Teraz usiądź na podłodze z pośladkami w bok, na prawo od pięt. Ponownie uklęknij i usiądź z pośladkami na lewo. Kilka razy zmieniaj w ten sposób strony (do 10 razy). Jeśli to konieczne, możesz robić małe przerwy.
Krok 3: Wróć do pozycji czworaczej. Przed Tobą znajduje się krzesło/fotel lub sofa. Oprzyj się o niego. Teraz powoli wstań z tej pozycji. Jeśli na początku nadal czujesz się niepewnie, poćwicz w obecności innej osoby. W razie potrzeby pomoże Ci ona wstać.
Usiądź na piłce do siedzenia, która jest zabezpieczona przed potoczeniem się (np. za pomocą specjalnej podstawki pod piłkę). Kołysz się w górę i w dół, coraz mocniej, po czym z impetem podnieś się i przyjmij pozycję stojącą. Powtórz ćwiczenie do 10 razy, w zależności od Twojej kondycji.
Ćwicz regularnie! Ćwicząc 2 razy w tygodniu nie tylko poprawiasz swoją wytrzymałość i, poprzez ruch, swój mózg, ale także zachowujesz na dłużej mobilność i niezależność.