Fibromialgia dotyka głównie kobiety w wieku 40—60 lat. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę mogą cierpieć nawet 2 miliony osób. Chorzy cierpią na ciągłe bóle mięśni, zmęczenie, a nawet wyczerpanie. Typowe są również punkty wrażliwe na dotyk. Przyczyną jest prawdopodobnie obniżony próg bólu. Naukowcy w Uniwersytetu w Tel Awiwie (Izrael) opisali w czasopiśmie internetowym PLOS One metodę obejmującą leczenie tlenem pod ciśnieniem.
60 kobiet, które przynajmniej od dwóch lat cierpiały na fibromialgię, oddychały czystym tlenem w komorze ciśnieniowej (razem osiem zabiegów po 90 minut). Badacze stwierdzili, że po leczeniu 70% z nich nie odnotowywało już żadnych objawów choroby. Próg bólu w punktach wrażliwych na dotyk wzrósł trzykrotnie.
Beate Rossbach radzi: Terapia tlenem pod ciśnieniem (inne nazwa: hiperbaryczna terapia tlenowa, HBO) wykazuje ciekawe efekty w przypadku wielu innych chorób przewlekłych, np. zaburzone procesy gojenia, upośledzenie słuchu lub klasterowe bóle głowy. Odpowiednie komory ciśnieniowe znajdują się w większych szpitalach klinicznych. Więcej informacji udziela Związek Niemieckich Centrów z Komorami Ciśnieniowymi.