O trudnościach przy otwieraniu butelek lub puszek mówię z własnego doświadczenia. Przecież codziennie muszę otwierać puszkę z jedzeniem dla psa czy butelkę wody mineralnej. Z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów często potrzebowałam pomocy. Ale zazwyczaj, gdy potrzebujemy pomocy, dookoła nie ma nikogo, kto by mógł jej nam udzielić. Dlatego nauczyłam się radzić sobie sama. Opowiem Wam, jak do tego doszłam.
Różne modele otwieraczy do puszek różnią się między sobą nakładem sił, jakiego trzeba użyć, by przy jego pomocy otworzyć puszkę. Zdecydowałam się na otwieracz elektryczny. Nie muszę używać siły, by z niego skorzystać. Należy jednak pamiętać, by zawsze mieć w domu baterie na zmianę, gdyż bez baterii nie będzie działał.
Otwieranie butelek i słoików staje się dziecinnie proste, gdy mamy otwieracze do słoików typu twist w różnych rozmiarach. Taki otwieracz wzmacnia siłę dłoni, jest poręczny i praktyczny. Mam bardzo dobre doświadczenia z używaniem otwieraczy do butelek z zakrętkami, na przykład lemoniady lub wody. Wystarczy nałożyć otwieracz na nakrętkę. Ponieważ jest wykonany z antypoślizgowego materiału, otwieranie nie wymaga już nakładu sił.
Siłę dźwigni wykorzystuje inny rodzaj otwieracza, widoczny na zdjęciu. Służy do otwierania nakrętek, m.in. słoików. Przednią część długiego (ok. 15 cm) uchwytu stanowi elastyczna obręcz ze stali nierdzewnej. Aby otworzyć słoik, połóż obręcz dookoła nakrętki i ustabilizuj przy pomocy śruby. Teraz otwieranie słoików będzie bardzo proste!
Otwieracz poradzi sobie doskonale również ze słoikami z konserwami
Puszki z zawleczką dość często doprowadzają mnie do rozpaczy. Nie mam bowiem tyle siły w palcach, by poradzić sobie z tym zadaniem. Pomocą będzie tutaj otwieracz do puszek z haczykiem. Zaczepia się go za zawleczkę. Siła dźwigni pozwala na bezproblemowe uniesienie wieczka.
Takim otwieraczem z łatwością otworzysz puszkę z zawleczką.
Obieranie owoców i warzyw najlepiej idzie mi, gdy wykorzystuję do tego obieraczkę wahadłową. Jest wyposażona w duży rowkowaty uchwyt, dzięki czemu można ją wygodnie trzymać, nawet jeśli zmagamy się z artrozą stawów śródręcza czy palców. Podwójne ostrze umożliwia bezproblemowe obieranie, np. ziemniaków lub innych warzyw.
Wg mnie do obierania twardych i śliskich owoców i warzyw, takich jak brzoskwinie, pomidory, czy cukinie, najlepiej nadaje się specjalna obieraczka do jarzyn. Ta obieraczka wyposażona jest w duży rowkowaty uchwyt, ale od obieraczki wahadłowej różni się rowkowatym ostrzem. Wypróbuj oba te narzędzia. Każde z nich jest odpowiednie zarówno dla osób lewo- i praworęcznych.