Zwyrodnienia są najczęstszą formą wszystkich chorób dotykających stawy. Tylko w Niemczech cierpi na nią blisko 8 milionów osób, w Polsce około 2 miliony. Szczególnie osoby powyżej 65 roku życia cierpią na typowe bóle i obrzęki. Co gorsza: nierzadko choroba obejmuje jednocześnie większą liczbę stawów. Wyjaśniamy, jak jedząc konkretne produkty spożywcze można hamować jej rozwój.
Artroza objawia się stopniowo: na początku ból występuje tylko przy obciążeniach. Następnie również i zwykłe ruchy stają się męczące, aż do momentu gdy stawy bolą nawet w stanie spoczynku.
Jak do tego dochodzi? W stawie nachodzą na siebie końce dwóch kości. Między nimi znajduje się cienka warstwa ochronna, tzw. chrząstka. Służy ona jako swego rodzaju zderzak, który amortyzuje nagłe i ostre ruchy.
W artrozie owa warstwa ochronna ulega z czasem degradacji. Skutek: oba końce kości trą o siebie i tak powstaje ból.
Chrząstka znajduje się między dwoma końcami kości w danym stawie i pełni funkcję elastycznej warstwy ochronnej (rys. z lewej) Przy zaawansowanej artrozie ulega ona degradacji (rys. z prawej). |
Czym charakteryzuje się artroza
Uczucie sztywności ciała
Bolesne zapalenia stawu dotkniętego chorobą
Obrzmienia i deformacje w obrębie stawu
Ból wysiłkowy, później ból długotrwały
Zasadniczo artrozą mogą być objęte wszystkie stawy. Szczególnie często obejmuje ona stawy kolanowe i biodrowe, nadgarstkowe i stawy palców.
Uwaga: ryzyko wystąpienia artrozy rośnie przy braku ruchu |
Przyczynami artrozy są często nadwaga i wrodzone wady postawy (nogi w kształcie X lub O), które pociągają za sobą nieprawidłowe obciążenie stawów. Uszkodzenia chrząstki powstają też w wyniku upadków i uderzeń w obszarze stawów. Co gorsza: wiele osób cierpiących na artrozę przyjmuje tzw. pozycję oszczędzającą. Mięśnie ulegają wówczas kurczeniu. Skutek: w tkance poza stawem również pojawiają się źródła bólu. Jeśli cierpisz na artrozę, to właśnie dlatego warto zażywać dużo ruchu. Jest on potrzebny też po to, aby zaopatrywać staw w płyn stawowy, a przez to w substancje odżywcze. Zbyt mała ilość ruchu może szybko wywołać niedobór składników pokarmowych, a w konsekwencji przyczyniać się do degradacji chrząstki. Uprawiaj dyscypliny sportu, które oszczędzają stawy, jak np. pływanie lub jazda na rowerze. |
Postępującego procesu ścierania się chrząstki stawowej nie można jak do tej pory zahamować za pomocą leków. Lecząc artrozę, zażywając wystarczającej ilości ruchu i stosując świadomą dietę, można jednakże złagodzić objawy i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Walcząc z artrozą, należy w pierwszej kolejności redukować masę ciała, aby odciążyć stawy. Zadbaj o to, aby Twój indeks BMI [ciężar ciała w kg/(wzrost w m)²] nie przekroczył wartości 25.
Oprócz nadwagi dolegliwościom związanym z artrozą sprzyja również zakwaszenie organizmu. Za zakwaszenie odpowiedzialny może być między innymi kwas tłuszczowy Omega-6, czyli kwas arachidonowy, który spożywamy jedząc produkty pochodzenia zwierzęcego. Ale też inne, spożywane w dużych ilościach, niezdrowe tłuszcze, syntetyczne dodatki do żywności, kofeina, alkohol i cukier powodują zakwaszenie organizmu.
Produkty żywnościowe, które powodują zakwaszenie:
Tłuszcze nasycone, takie jak masło, śmietana, ser pełnotłusty, żółtko jaj
Mięso wieprzowe i wołowe
Kiełbasa
Kawa, napoje zawierające kofeinę
Czarna herbata
Cukier i słodycze
Alkohol
Zbyt dużo kwasu może przeciążać organy wydalnicze. Zneutralizowane kwasy w formie złogów są wówczas składowane w naszym ciele. Owe produkty rozkładu mogą z kolei zakłócać między innymi przemianę materii w stawie. Skutkami są zapalenia i dalsza degradacja chrząstki stawowej. Należy zatem spożywać jak najmniej produktów żywnościowych, które powodują zakwaszenie organizmu.
Zamiast tego w Twoim jadłospisie powinna znajdować się duża ilość owoców, warzyw i ryb. Łosoś, śledź, makrela i tuńczyk zawierają bowiem kwasy tłuszczowe Omega 3, które mają działanie przeciwzapalne. Spożywając ryby dwa razy w tygodniu można zredukować występujące już bóle i obrzęki związane z artrozą.
Co oprócz tego można zrobić, aby przeciwdziałać zakwaszeniu |
Duża dawka ruchu: a przy tym rób głęboki wdech i wydech – sprzyja to wydalaniu dwutlenku węgla. Skutek: krew jest bardziej „czysta”. Pocenie się podczas uprawiania sportu lub pobytu w saunie stymuluje wydalanie substancji kwasowych przez skórę. Uwaga: unikaj chodzenia do sauny w przypadku zapalenia w stadium ostrym. Duża ilość wypijanych płynów wspomaga wydalanie kwasów przez nerki. Pij wyłącznie wodę niegazowaną. |
Działanie przeciwzapalne mają także witaminy A, C, E i beta-karoten oraz pierwiastek śladowy selen. Dużo witaminy C znajdziesz w papryce, kiwi i brokułach. Witamina E jest obecna w orzechach, olejach roślinnych i nasionach. Gatunki warzyw w kolorze pomarańczowym i czerwonym, jak marchewki, pomarańcze i papryka, dostarczają nam beta-karotenu. Selen możesz jeść spożywając rośliny strączkowe, orzechy i sezam.
W przypadku problemów z artrozą należy sięgać przede wszystkim po te produkty żywnościowe
Sałaty, warzywa i owoce
Wszystkie produkty orkiszowe, np. chleb
Ziemniaki
Naturalny ryż
Ryby zimnowodne i morskie
Oleje tłoczone na zimno, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, z orzechów ziemnych, sezamowy, z orzechów laskowych, ostowy i słonecznikowy
Chudy ser
Chude mleko
Chudy twaróg
Woda mineralna
Zioła
Poza tym liczne przyprawy i zioła mają działanie przeciwzapalne i dlatego idealnie nadają się do łagodzenia dolegliwości związanych z artrozą. Sałatkę można np. posypać obficie fenkułem włoskim lub koperkiem.
Zioła i przyprawy o działaniu przeciwzapalnym
Fenkuł włoski
Koperek
Anyż
Kmin rzymski
Mięta
Rozmaryn
Tymianek
Kolendra
Imbir
Papryczki chili
Cynamon
PORADA Na zimne miesiące polecamy kakao z przyprawami: do filiżanki kakao dodaj szczyptę chili w proszku, pieprz i pół łyżeczki cynamonu. Uwaga: kupuj kakao w proszku o możliwie najmniejszej zawartości cukru, dostępne w sklepach ze zdrową żywnością oraz dobrze zaopatrzonych supermarketach. |
Przy artrozie szczególnie skuteczną okazuje się być również zielona herbata. Zawiera ona substancje czynne z grupy katechin, które mają silne działanie przeciwzapalne. Zalecamy: pij dziennie 3 filiżanki zielonej herbaty.
Substancje czynne zawarte w zielonej herbacie są idealne przy bólach stawów. |