Jak zapobiegać upadkom

Jak zapobiegać upadkom

Beate Rossbach

19 września 2018

Główną przyczyną złamań kości w podeszłym wieku są upadki w domu lub w jego najbliższej okolicy. Nierzadko kończy się to złamaniem szyjki kości udowej i obłożnością. Na łamach Münchner Medizinischen Nachrichten opublikowano raport, jak można znacznie obniżyć takie ryzyko.

Jak zapobiegać upadkom

 

W 435 nowozelandzkich gospodarstwach domowych, zamieszkałych łącznie przez 950 osób, zgodnie z propozycjami naukowców z uniwersytetu w Wellington zamontowano 4 rodzaje prostych urządzeń, które miały sprzyjać bezpieczeństwu domowników: 1. poręcze przy schodach, 2. uchwyty przy wannie, 3. lepsze oświetlenie, 4. podłogi antypoślizgowe. Grupę kontrolną stanowiło 406 gospodarstw domowych, w których nie podjęto takich środków zaradczych. Przez kolejne 3 lata notowano wszystkie upadki i kontuzje, do jakiej doszło w tych domostwach. W mieszkaniach, w których nie zamontowano zabezpieczeń, doszło do 78 urazów spowodowanych przez upadki; natomiast w gospodarstwach domowych, w których zamontowano zabezpieczenia, wypadków takich było tylko 52 – czyli o 1/3 mniej.

Beate Rossbah radzi: Koszty tych przeróbek domowych wynosiły przeciętnie około 2000 zł. Wydaje się, że były to dobrze zainwestowane pieniądze. Zastanów się, w jaki sposób również zabezpieczyć swój dom. Jeśli jesteś złotą rączką, większość z takich zabezpieczeń będziesz w stanie zamontować sobie samodzielnie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów