Mniej bólu, a więcej ruchu – 2 proste ćwiczenia jogi do wykonania w domu

Mniej bólu, a więcej ruchu – 2 proste ćwiczenia jogi do wykonania w domu

Gabriela Schwarz

19 września 2018

Ćwiczenia jogi podwyższają ruchomość dzięki przyjaznym dla stawów pozycjom. Dodatkowo joga pozwala się zrelaksować i rozluźnić. Osoby chorujące na zwyrodnienia i uczestniczące w zajęciach jogi odczuwają ból o mniejszym natężeniu, mają lepszą ruchomość stawów, ale także zyskują wewnętrzny spokój. Ten rodzaj ćwiczeń nie jest też bez znaczenia dla właściwego ukrwienia konkretnych partii ciała.

Mniej bólu, a więcej ruchu – 2 proste ćwiczenia jogi do wykonania w domu

Joga to stara hinduska metoda leczenia, która bardzo dobrze się sprawdza u osób cierpiących na artrozę. Pomaga, gdy stawy są obciążone i/lub są w stanie zapalnym. Istotną częścią tej metody leczenia są specjalne ćwiczenia ruchowe, zwane popularnie asanami. Ćwiczenia pobudzają ukrwienie stawów oraz tworzenie mazi stawowej.

Ponadto ćwiczeni aktywują energię prowadzącą do samoleczenia oraz wspomagają wyprowadzanie metabolitów ze stawów. Joga nie działa jedynie na poziomie ciała, ale również zyskuje na niej nasza psychika. Dzięki jodze można kontrolować dręczące i niechciane myśli oraz osiągnąć wewnętrzną równowagę. Przygodę z jogą można rozpocząć w specjalnych szkołach, które oferują kursy dla początkujących, a także zaawansowanych.

Również coraz więcej klubów sportowych i fitness oferuje dzisiaj zajęcia jogi. Doświadczeni instruktorzy pomagają w prawidłowy sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia. Ponadto mogą Państwo, dobierając odpowiednie ćwiczenia, uwzględnić swoje dolegliwości związane z artrozą.

Ćwiczenia dla początkujących

Przedstawiamy dwie asany wzmacniające kolana i łatwe do samodzielnego wykonywania w domu.

Ćwiczenie 1: Dopasowanie podudzia

  • Stań prosto, w lekkim rozkroku. Czubki palców skieruj na zewnątrz. Połóż ręce na biodrach.

  • W czasie wydechu podnieś lewą piętę i przenieś ciężar ciała na czubki palców tak, aby prawa noga była całkowicie odciążona.

  • Teraz nabierz powietrze, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.

  • Powtórz to samo ćwiczenie pięć razy dla każdej ze stron.

Z pomocą tej asany wzmacniasz kolana!

Ćwiczenie 2: Jazda na rowerze

  • Połóż się na plecach.

  • Powoli zrób wdech i wydech. Podnieś prawą nogę i rozpocznij jazdę na rowerze, za każdym razem dziesięć razy do przodu i do tyłu. Stopą wykonuj powoli i możliwie niewielkie koła.

  • Wykonaj to samo ćwiczenie drugą nogą.

  • Wykonaj to ćwiczenie pięć razy każdą nogą.

  Podczas „jazdy rowerem” zwracaj uwagę na spokojny i równomierny oddech!

Badania dokumentują korzyści Amerykańskie badania wykazały, że dzięki ćwiczeniom jogi wykonywanym trzy razy w tygodniu dolegliwości bólowe u pacjentów cierpiących na artrozę kolana zmniejszyły się średnio o 20 procent. O tę samą stopę procentową zwiększyła się ruchomość stawu kolanowego. Pozytywne efekty utrzymywały się do 9 miesięcy po zakończeniu badań.
Słowa kluczowe:
jogasposoby na ból

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów