Nosisz buty, a mimo wszystko masz wrażenie jakby chodzili boso. Tak, ze specjalistycznym obuwiem jest to możliwe. My sprawdziliśmy, czy te tak zwane buty do chodzenia na bosaka lub też buty minimalistyczne są dobre dla zdrowia i na co powinno się zwracać uwagę.
Chodzenie boso jest najzdrowszym sposobem chodzenia – potwierdził to niedawno badacz z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie (USA). Aby uzyskać ten sam efekt zdrowotny również podczas noszenia butów, różni producenci opracowali model, który rozwiązuje paradoks „chodzić boso i nosić buty” i tym samym umożliwiają stopie naturalne poruszanie się podczas chodzenia.
Buty Barefoot oferują następujące korzyści:
wsparcie naturalnego ruchu biegowego,
wzmocnienie mięśni nóg i stóp,
wsparcie współpracy mięśni i nerwów (sensomotoryka) poprzez lepszy kontakt z podłożem,
poprawa postawy,
wzmocnienie poczucia równowagi.
Te buty umożliwiają osiągnięcie wszystkich tych pozytywnych efektów dzięki ich szczególnym właściwościom, które wyraźnie odróżniają je od zwykłego obuwia.
Jak to możliwe?W odróżnieniu od normalnych butów, a nawet butów do biegania i innych sportów, w butach barefoot nie ma różnicy wysokości między piętą a pozostałą częścią stopy (tak zwanego „dropu” lub spadku). W rezultacie podczas biegania na podłoże stawiamy przednią część stopy lub śródstopie, a nie piętę. Odpowiada to naturalnej technice biegania. Podeszwa butów barefoot jest bardzo elastyczna, co wspiera naturalny ruch toczenia się stopy. Ze względu na specjalny design przedniej części buta każdy pojedynczy palec u stopy może na przykład odbijać się od podłoże podczas biegu. Ponieważ buty barefoot ważą około 100 gramów, ich waga nie wpływaj na nacisk nóg podczas biegania.
Jako pierwszy but Barefoot w historii uznaje się buty Nike Free z roku 2004. Od tego czasu idea „biegania boso w butach” stale się rozwija i doskonali. Aby uzyskać pełny obraz różnych wariantów dostępnych obecnie na rynku, warto znać najważniejsze typy.
Buty Bbarefoot można podzielić na trzy kategorie:
1. Buty typu fivefingers wyglądają jak rękawiczki dla stóp, ponieważ każdy palec jest w osobnej przegródce.
2. Minimalistyczne buty, które nie mają dropu, są wyjątkowo lekkie i pozostawiają dużą swobodę ruchu w przedniej części buta.
3. Buty barefoot z amortyzacją, które zawierają również elementy tłumiące uderzenia stopy o podłoże i stabilizują ruch toczenia się stopy. Niektórzy producenci nazywają te buty "naturalnymi butami do biegania".
Jako że buty minimalistyczne i fivefingers, które są wykonane z cienkiego tworzywa sztucznego, raczej słabo się komponują z codziennym scenariuszem ulicznym, niektórzy producenci butów opracowali na tej samej minimalistycznej zasadzie, buty skórzane, które można nosić również do garnituru lub sukienki.
Niewidzialny sekret Wyglądają jak zwykłe buty, ale mają wiele specjalnych cech, które sprawiają, że czujesz się, jakbyś chodził boso. |
Wiele modnych butów nie sprzyja zdrowiu stóp. Na dłuższą metę zbyt szpiczaste, zbyt ciasne lub zbyt wysokie buty powodują problemy, ponieważ ustawiają palce i łuk stopy do niewłaściwej pozycji. Choroby, takie jak paluch koślawy (haluks), płaskostopie lub młotkowate palce u stóp są często nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne. Z drugiej strony, noszenie butów barefoot to rodzaj treningu stóp – daje to palcom możliwość naturalnego poruszania się i ułożenia.
Jeśli masz już łagodne lub umiarkowane problemy ze stopami, buty barefoot pomogą przeciwdziałać deformacjom. W wielu miastach są specjalistyczne sklepy z butami barefoot, ale te buty są też dostępne w sklepach sportowych, gdzie możesz również poradzić się specjalistów. W zależności od modelu takie buty kosztują od około 400 do 1200 złotych.
Badania pokazują, że co trzecia osoba w wieku powyżej 65 lat upada co najmniej raz w roku. Najczęstsze przyczyny to zaburzenia chodu i równowagi. Buty barefoot mogą pomóc w utrzymaniu pewniejszej postawy, a tym samym zmniejszyć ryzyko upadku. Jak wykazały badania na Uniwersytecie Hamburskim, mięśnie i centralny układ nerwowy zapewnia ciału lepszą równowagę i stabilizację, gdy chodzimy boso. Możesz to wykorzystać, regularnie chodząc w butach barefoot, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możesz je nosić podczas spacerów, przechadzce po mieście lub podczas zajęć sportowych, takich jak golf czy joga.
Jeśli zamierzasz wypróbować buty barefoot, powinieneś wiedzieć, że musisz się do nich przyzwyczaić. Większość z nas nie jest już przyzwyczajona do biegania na bosaka, więc ścięgna i mięśnie muszą się powoli dostosować do obcego im obciążenia.
Dlatego na początku nie zakładaj butów barefoot na dłużej niż 30 do 60 minut dziennie i unikaj również uprawiania sportów, takich jak jogging lub Nordic Walking. Z czasem możesz wydłużyć czas noszenia obuwia i korzystać z niego także podczas uprawiania sportu.
Wskazówki dla początkujących: o tym powinieneś wiedzieć
|