Dla osób chorych na zwyrodnienie stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa istnieje wiele przyrządów pomocniczych, dzięki którym łatwiej funkcjonować im na co dzień. W niniejszym artykule chciałam przedstawić poduszkę, która pozwala zmniejszyć dolegliwości w czasie snu oraz siedzenia, a nawet całkowicie się od nich uwolnić.
Lepsza codzienność
To właśnie dlatego poduszka klinowa należy do najważniejszych przedmiotów w moim mieszkaniu. Leży na każdym z moich ulubionych miejsc, przede wszystkim w pokoju gościnnym i moim gabinecie. Zabieram ją ze sobą nawet na urlop. Jak więc widzicie, jest ona moim nieodłącznym towarzyszem. Nie może też zabraknąć je w samochodzie.
Porada: Poduszkę taką należy w samochodzie umocować. Niestabilna poduszka może stać się bowiem przyczyną wypadku. Ja umocowałam swoją poduszkę za pomocą szelek zaczepionych o oparcie i przytrzymujących obiema końcówkami poduszkę. Niektóre z tych poduszek są nawet zaopatrzone w gumę, dzięki której można ją zaczepić na dowolnym krześle w domu czy fotelu samochodowym.
Ale dlaczego ta poduszka jest taka przydatna? Z przodu jest ona niska, z tyłu natomiast nieco wyższa – stąd właśnie nazwa poduszka klin. Dzięki takiej ergonomicznej formie plecy przybierają prostą pozycję. Lekki skos poduszki umożliwia zachowanie zdrowej pozycji, zmniejszając ucisk na dolny odcinek pleców, pośladki i kościół ogonową.
W ten sposób taka poduszka odciąża również twoje krążki międzykręgowe, a jednocześnie wymusza optymalne pochylenie miednicy. Rozciąga przy tym lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Pozwala podeprzeć plecy i zapobiegać przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji. Uzyskanie takiej zdrowej pozycji siedzenia pozwala przeciwdziałać bolesnemu nadmiernemu napięciu mięśni.
Poduszki kliny dostępne są w różnych wielkościach i kształtach: kwadratowe, prostokątne i okrągłe, o wysokości tylnej krawędzi zazwyczaj od 10 do 12 cm. Cena takiego sprzętu to już kilkadziesiąt złotych, ale oczywiście dostępne są również droższe.
Porada: Poduszka taka jest nierefundowana.
Przede wszystkim właśnie dla osób z tym schorzeniem lub dla osób ze sztucznym stawem biodrowym opracowano specjalnie profilowane poduszki. Siedzisko takiej poduszki jest podzielone na połowę i zróżnicowane w obszarze ud. Poduszka taka umożliwia rozluźnienie się w czasie siedzenia. Zapobiega to zmęczeniu i bólom. Poduszkę taką można położyć na każdym rodzaju krzesła. Doskonale nadaje się do fotela biurowego.
Wnętrze takie poduszki stanowi oddychająca i wygodna pianka. Poduszki oferowane są w 2 twardościach oraz w grubościach 8 i 10 cm. Grubsza poduszka to oczywiście większy komfort siedzenia. Producenci oferują poduszki o stałym kształcie lub z możliwością modyfikacji, dodatkowo wyposażone w rzepy.
Porada: Przy zakupie takiej poduszki zwróć uwagę, aby materiał, którym jest obita, był możliwy do ściągnięcia i ubrania. Powinien to być materiał nieprzepuszczający potu. Poduszkę taką należy wymieniać co jakiś czas, gdy wewnętrzna pianka zacznie się kruszyć.
Jeśli chcesz korzystać z takiej poduszki na skórzanych siedzeniach, musisz zadbać o warstwę antypoślizgową. Niektóre poduszki mają ponadto uchwyt do przenoszenia. Pamiętaj o tym, aby siadać na płaskich i stabilnych powierzchniach. Poduszka nie powinna wystawać za krawędź siedziska krzesła.
Ponadto powierzchnia krzesła nie powinna mieć żadnych ostrych krawędzi i rogów, które mogłyby potencjalnie uszkodzić poduszkę. Cena takiej poduszki zaczyna się od około 200 zł, ale w zależności od jej wersji może oczywiście kosztować również więcej.
Każdy człowiek ma mniej czy bardziej wykształconą lordozę, czyli skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego w kierunku do wewnątrz ciała (patrz ramka). Oparcia większości krzeseł nie odpowiadają jednak w tej krzywiźnie, są proste. Siedzenie na takim krześle obciąża kręgosłup lędźwiowy, przede wszystkim u osób z artrozą na tym odcinku. Pomocna więc może być tutaj poduszka lędźwiowa.
Umieszcza się ją na oparciu za plecami na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest ona lekko wydłużona do przodu i wypełnia w ten sposób to zagłębienie naszych plecach, podpierający je i odciążając. Znacznie redukuje to ucisk na krążki międzykręgowe w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Poprawia również pozycje siedzenia.
Lordozą medycyna nazywa naturalną krzywiznę kręgosłupa w kierunku do wewnątrz ciała. W normalnych warunkach ludzki kręgosłup posiada 2 takie krzywizny – w odcinku lędźwiowym i odcinku szyjnym. Krzywizny te są odpowiedzialne za elastyczność oraz tłumienie obciążeń. Krzywizna taka utrzymywana jest dzięki mięśniom w obszarze brzucha.
Wiele krzeseł i foteli biurowych ma już dołączone poduszki lędźwiowe do swoich oparć. Również wysokiej jakości fotele samochodowe są w nie wyposażone – przynajmniej po stronie kierowcy. Jeśli twój fotel nie ma takiej możliwości, możesz oczywiście zastosować zwykłą poduszkę przenośną. Poduszki takie kupisz w sklepie z zaopatrzeniem medycznym oraz przez Internet. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Jeśli chorujesz na artrozę stawu kolanowego lub biodrowego, na pewno znasz ten problem: siadanie czy wstawanie z niskich krzeseł albo foteli jest problematyczne. Nie masz możliwości wystarczającego zdjęcia kolan czy bioder, trudno jest więc opuścić ciało na nisko położone siedzisko.
Podczas wstawania również należy zadać sobie więcej trudu, aby złapać pion. Problem ten można rozwiązać bardzo prosto za pomocą podwyższenia siedzenia. Poduszka taka ma około 10 cm wysokości i powinna dysponować antypoślizgową podkładką od spodu. Wnętrze wykonane jest zazwyczaj ze specjalnej pianki. Ceny takich poduszek zaczynają się od kilkunastu złotych.
Porada: Gdy po raz pierwszy kupowałam poduszkę klin i poduszkę lędźwiową, zamówiłam różne katalogi przyborów pomocniczych dla seniorów. Dzięki temu mogłam porównać nie tylko ich ceny, ale również właściwości. Katalogi można zamówić bezpośrednio u producentów.