Prawidłowa technika pływania w walce z bólami pleców

Pływanie to „właściwie” idealny sport dla Twoich pleców. Wzmacnia nie tylko muskulaturę i łagodzi napięcie mięśni, ale dzięki sile wyporu wody chroni też stawy. To idealne rozwiązanie dla pacjentów uskarżających się na dolegliwości bólowe. Wiele starszych osób chętnie pływa żabką – jednak technika pozostawia wiele do życzenia. Na harmonijnym pływaniu Twoje plecy i stawy skorzystają o wiele więcej. Udzielę Ci więc kilku porad w tym zakresie.

Prawidłowa technika pływania w walce z bólami pleców

Pływanie to kompleksowa sekwencja ruchów. Większość ludzi wprawdzie pływać potrafi, ale wśród amatorów mało kto robi to prawidłowo. Wielu jest niedostatecznie zanurzonych w wodzie, co utrudnia ruch do przodu, a same ruchy również nie są zgodne z prawidłową techniką pływania.

Pływanie żabką – nieprawidłowa pozycja głowy może powodować ból pleców

Trzymając głowę ponad wodą masz lepszą orientację, możesz rozmawiać, a Twoje włosy nie wymagają później suszenia. Zwłaszcza kobiety preferują taki sposób pływania. Nadmierne rozciąganie kręgosłupa szyjnego może prowadzić do nadmiernego napięcia i bólów pleców. Również nieprawidłowy ruch nóg może skutkować późniejszymi bólami, jeżeli rozstaw kolan jest zbyt duży lub gdy nogi nie poruszają się synchronicznie.

Podczas pływania żabką pamiętaj o tym

Jeśli chcesz pływać z korzyścią dla Twojego kręgosłupa, musisz delikatnie chować głowę pod wodę przy każdym ruchu: wystarczy do wysokości nosa, ale najlepiej aż do czoła. Oczy mogą pozostać ponad lustrem wody.

Patrz przed siebie, równolegle do płaszczyzny wody i niezbyt do góry tak, aby Twój kark pozostał wyprostowany. W idealnym wypadku Twoje ciało powinno rozciągać się i kurczyć jak harmonia ręczna. Za ruch odpowiadają najpierw Twoje ręce, a potem nogi. Szkic poniżej przedstawia prawidłowy przebieg ruchu podczas pływania żabką.

Jak pływać? Zacznij od płaskiej wyprostowanej pozycji. (1) Twoja twarz jest zanurzona w wodzie do wysokości nosa (ale może być również całkowicie). Odwróć wnętrza dłoni do zewnątrz (obrót – wewnętrzna rotacja rąk). Chwytasz w ten sposób wodę. (2) Trzymaj łokcie powyżej dłoni i zegnij stawy łokciowe. (3) Twoje ramiona przybierają kształt łuku, a następnie energicznie przyciągasz je w kierunku „środek-dół”, czyli do talii. (4) Powoduje to uniesienie się barków i głowy. (5) Teraz Twoje ciało znajduje się w wodzie nieco ukośnie, tułów jest nieco wyżej niż nogi. (6) Bierzesz krótki energiczny oddech. Przyciągasz pięty w kierunku pośladków. (7) Rozłóż stawy kolanowe nieco szerzej niż szerokość bioder, odwracając jednocześnie łydki/stopy na zewnątrz. (8) Wyprostuj energicznie ręce do przodu i pochyl jednocześnie twarz w kierunku wody. (9) Teraz następuje energiczne wyprostowanie nóg: Twoje ciało przyjmuje płaską i wyprostowaną pozycję w wodzie. Przesuwa się do przodu, a Ty wypuszczasz powietrze do wody, zanim wykonasz ponowny ruch ramionami. (10)

Więcej Artykułów