Sałaty: bomba substancji witalnych w walce z artrozą

Sałaty: bomba substancji witalnych w walce z artrozą

Gabriela Schwarz

11 kwietnia 2022

Czy ty również należysz do ludzi, którzy uważają że sałata składa się wyłącznie z wody i nie zawiera poza tym żadnych zdrowych substancji? Że tak naprawdę można z niej zrezygnować? Jeśli tak, to muszę cię niestety uświadomić, że mylisz się na całej linii. Sałata to idealny produkt spożywczy dla osób chorych na artrozę, prawdziwy róg obfitości zdrowych substancji odżywczych i witalnych. Większość z nich wykazuje działanie przeciwzapalne. Dlatego sałata powinna trafiać każdego dnia na twój stół.

Sałaty: bomba substancji witalnych w walce z artrozą

Zdrowe, wartościowe i o działaniu przeciwzapalnym

Sałata jest smakowita, nadaje się jako dodatek do praktycznie każdego dania i dostarcza zdrowych substancji, takich jak witaminy, minerały, wtórne substancje roślinne, a także enzymy, związki siarki i olejki gorczyczne. Wszystkie te substancje odżywcze i witalne charakteryzują się takimi cechami, z których korzystają w dużej mierze osoby chore na artrozę:

- działają przeciwzapalnie,

- zwalczają wolne rodniki i w ten sposób zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych,

- sprzyjają regeneracji chrząstki stawowej,

- wzmacniają układ odpornościowy,

- hamują przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi, co łagodzi ból,

- nasilają produkcję własnych substancji łagodzących ból przez organizm,

- zatrzymują procesy degeneracyjne chrząstki stawowej.

Urozmaicenie dzięki dodatkom

Jeśli pod pojęciem sałaty rozumiesz tylko kilka zielonych liści, poniżej przedstawiam ci całą listę składników, które pozwolą ci na urozmaicenie dania z jej udziałem. A to tylko niektóre przykłady, sałata może być bowiem podstawą wielu innych smakowitych dań.

Warzywa liściaste: sałata polna, sałata głowiasta, endywia, cykoria, cykoria czerwona itd.

Zielone warzywa liściaste: młody szpinak, rukola, młode liście buraczane, kapusta chińska.

Rośliny dzikie: mniszek lekarski, przytulia właściwa, babka, podagrycznik.

Zioła: Szczypiorek, lubczyk, pietruszka.

Warzywa: papryka, pomidory, ogórki, dynia.

Warzywa korzeniowe: marchew, chrzan, rzodkiewki.

Inne warzywa: groszek, kukurydza, cebula, czosnek, oliwki, suszone algi, świeże i suszone kiełki (na przykład brokuły), rzeżucha, grzyby, orzechy.

Kiedy jaka sałata jest zdrowa?

To, jak zdrowa jest dana sałata, jest uzależnione od momentu jej zbioru. Dlatego należy zawsze sięgać po warzywa sezonowe. Wiosna przykładowo zaczyna się od zielonych sałat. Uprawiana na polu sałata głowiasta dostępna jest od początku maja do listopada. Sałata uprawiana zimą w szklarniach nie przekonuje natomiast ani swoim smakiem, ani zawartością zdrowych substancji. Dlatego zimą należy sięgać po klasyczne odmiany, takie jak sałata polna, cykoria czy cykoria czerwona. Oczywiście wszystkich warzyw dotyczy stwierdzenie, że im świeższe, tym zdrowsze.

Dobry dressing to podstawa

Sałaty należą do zasadowych produktów spożywczych. Aby jednak uzyskać wyborny smak, potrzebują one smakowitego dressingu. Ponieważ przy artrozie należy zwracać uwagę na pokarmy o odczynie zasadowym i zrezygnować z produktów kwaśnych, dlatego podczas przygotowywania dressingu należy nie dodawać w miarę możliwości octu. Lepiej posłużyć się sokiem wyciśniętym z cytryny, pomarańczy czy grejpfruta – są one bowiem zasadowe. Dobrym olejem będzie wysokiej jakości tłoczona na zimno oliwa z oliwek, a także olej z orzechów włoskich, lniany lub z pestek dyni. Jeśli wolisz pikantne dressingi, dodaj kilka kropli sosu sojowego. Uważaj jednak, bo sos sojowy jest dosyć słony. W takim wypadku dodaj później mniej soli.

Włoski zasadowy dressing do sałatek

Do 200 ml dressingu potrzebujesz następujących składników:

- 100 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny - 75 ml niesłodzonego soku jabłkowego

- pół małej cebuli - po pół łyżeczki świeżych ziół (przykładowo oregano, bazylii, tymianku/rozmarynu)

- 2 łyżeczki wody.

Cebulę należy obrać i drobno posiekać. Zioła umyć i również drobno posiekać. Wymieszać wszystkie składniki. Otrzymany w ten sposób dressing odstawić na godzinę do lodówki do naciągnięcia, a następnie polać nim sałatę.

Moja porada lekarska

MOJA PORADA: ZAMIENNIKI OCTU

Ja jako zamiennik octu często stosuję Kanne Brottrunk. W Polsce trudno go dostać w zwykłym sklepie spożywczym, ale bez problemu dostaniesz go przez Internet. Jest to napój poddany półrocznej bezalkoholowej fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego na bazie ekologicznego zakwasu. Napój ten jest źródłem licznych witamin, substancji mineralnych, pierwiastków śladowych i enzymów, a także żywych bakterii kwasu mlekowego. Charakteryzuje się lekko kwaskowatym smakiem, dla naszego organizmu ma jednak odczyn zasadowy.

Mój ulubiony przepis z kwasem chlebowym: - 1 łyżka soku cytrynowego (może być również sok pomarańczowy lub grejpfrutowy) - 1 łyżka Kanne Brottrunk - sól i pieprz do smaku - 2 łyżki oliwy z oliwek lub olej z pestek dyni - świeże zioła do wyboru. Sok i kwas chlebowy wlać do miski, dodać sól i pieprz, całość wymieszać. Dodać olej i całość jeszcze raz dokładnie wymieszać. Zioła umyć i drobno posiekać, dodać do miseczki i ponownie wymieszać.

Więcej Artykułów