Żyjemy coraz bardziej intensywnie, dlatego mamy mniej czasu na to, aby zadbać o swój organizm. Zaniedbanie ciała i umysłu będzie skutkować problemami zdrowotnymi, gorszym samopoczuciem, osłabioną odpornością, jak również brakiem możliwości pracy, nauki, zabawy.
Bóle stawów i mięśni mogą mieć charakter miejscowy i krótkotrwały, jak również być objawem poważnych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, nowotworów. Jeżeli zauważymy, że dyskomfort nie mija, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponuje leczenie i ewentualnie skieruje na dalsze badania. Jak sobie radzić? Dużo przydatnych porad znajdziemy na stronie https://synergiczni.pl/zdrowie/oziebiac-czy-rozgrzewac-czyli-co-robic-gdy-bola-miesnie-lub-stawy
Ogólne i specjalistyczne leczenie farmakologiczne powinno być zlecone przez specjalistę. Zadaniem leków, np. przeciwbólowych jest umożliwienie nam normalnego funkcjonowania. Leki mogą również hamować postęp zwyrodnień, ograniczać stany zapalne, wspomagać fizjoterapię.
Zalety fizjoterapii są niepodważalne. Korzystanie z niej pozwala uśmierzyć ból i czuć się bardziej komfortowo. Wśród najpopularniejszych metod można wymienić terapię manualną, krioterapię, kinezyterapię, kinesiotaping, a także stymulację prądem elektrycznym.
W ograniczeniu dyskomfortu związanego z bólami stawów i mięśni znacząco pomoże profilaktyka, która przede wszystkim obejmuje wszelkiego rodzaju, systematyczną i przemyślaną aktywność fizyczną. Im więcej ruchu, tym nasze ciało będzie przyzwyczajone do wysiłku, mniej narażone na kontuzje.
Nasza dieta powinna być lekkostrawna i oparta na produktach naturalnych. Pomoże rezygnacja z nałogów. Dobrą praktyką jest także odpoczynek i relaks. Nasze ciało i umysł muszą mieć czas, aby się zregenerować. Powinniśmy uważać na to, aby się nie przeciążać, nie brać na siebie zbyt dużo, nie pracować ponad miarę.
Jeżeli odczuwamy ból lub inny dyskomfort, na pewno warto zrobić przerwę i odpocząć. Nasze ciało na pewno nam podziękuje.