Strach potęguje chroniczne bóle pleców

Strach potęguje chroniczne bóle pleców

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Osoby cierpiące na bóle pleców poruszają się zupełnie inaczej niż ludzie, którzy nie mają dolegliwości bólowych. W wielu przypadkach powodem tego wcale nie są same dolegliwości, lecz strach przed tym, że przyjmą one chroniczny charakter. Dowiedli tego badacze z uniwersytetu Quebec w Trois-Rivières (Kanda).

Strach potęguje chroniczne bóle pleców

Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy strach przed bólem wpływa na mięśnie i nasz ruch oraz czy mogą pojawić się przez to chroniczne dolegliwości bólowe. Zbadano w tym celu 44 pacjentów – 22 zdrowych i 22 cierpiących na bóle o charakterze chronicznym. Mieli oni pochylać się do przodu, a następnie znów prostować. W dolnej partii pleców włączano przy tym bodźce temperatury – od bezbolesnych do bardzo bolesnych. Pacjenci przed włączeniem każdego bodźca byli o nim informowani. Mierzono następnie ruchy tułowia i aktywność mięśni w obszarze odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Co się okazało: u zdrowych osób napięcie mięśniowe było tym silniejsze, im większą intensywność bólu zapowiadano. U osób cierpiących na chroniczny ból pojawiało się mniej zmian. Powód? Osoby cierpiące na bóle o charakterze chronicznym odczuwają dolegliwości również przy właściwie bezbolesnych bodźcach. Ukształtowały sobie bowiem stałe strategie ruchowe i dlatego w niewielkim stopniu dopasowują się do warunków zewnętrznych. W taki oto sposób wpadają w błędne koło: boją się bólu, ograniczają ruch, brak ruchu powoduje napięcie mięśni, ból nie odpuszcza.

Lepiej jest przedstawić ból za pomocą uspokajających słów.

Słowa kluczowe:
bóle pleców

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów