Ukierunkowane zastosowanie zimna jest powszechne przy przewlekłych stanach zapalnych. Zimno jako środek zaradczy jest od dawna stosowane z powodzeniem w przypadku wielu innych dolegliwości czy obrzęków spowodowanych np. urazami. Jak w warunkach domowych miejscowo zastosować zimno, aby uzyskać efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy?
Stany zapalne stawów w żadnym wypadku nie mogą być leczone ciepłem. Należy sięgnąć po zimno, gdyż hamuje ono substancje semiochemiczne utrzymujące stan zapalny, a przy tym zmniejsza wysięk płynów z krwi i naczyń limfatycznych, dzięki czemu obrzęk zmniejsza się.
Być może wiesz już z doświadczenia, jak zimno potrafi uśmierzyć ból: na przykład zimna woda po ukąszeniu przez pszczołę czy kostka lodu położna na guz. Opuchlizna schodzi, ból ustępuje. Dokładnie o takie samo działanie chodzi, gdy zalecamy okłady z zimna pacjentom chorym na artrozę, którzy właśnie cierpią na stan zapalny stawów. Zaletą takich zabiegów jest możliwość ich przeprowadzenia w domu.
Lód: najprościej będzie rozdrobnić kostkę lodu, zawinąć w ręcznik i położyć na dotknięty zapaleniem staw. W aptece można kupić woreczki do chłodnych okładów, które można napełnić kostkami lodu.
Uwaga: Nie wolno kłaść lodu bezpośrednio na skórę. Zawiń go dobrze w ręcznik i w ten sposób połóż na dokuczającym stawie. Pamiętaj, aby zimny okład nie leżał na kości (np. na rzepce), lecz z boku, na tkankach miękkich. |
Schłodzony okład z twarogu: to stary domowy sposób przeciw stanom zapalnym. Zmniejsza opuchliznę, działa przeciwzapalnie i uśmierza ból. Nałóż chudy twaróg na szmatkę (warstwą około 0,5 cm) i zawiń. Nałóż na bolący staw. Zdejmij dopiero, gdy okład zaschnie. Taki okład możesz robić raz dziennie.
Okład żelowy zimny: okłady żelowe są bardzo praktyczne, gdyż do jego przygotowania potrzebujesz tylko zamrażarki, do której należy go uprzednio włożyć. Przed zastosowaniem okład żelowy musi poleżeć chwilę w temperaturze pokojowej, ma w tym czasie nieco zmięknąć. Owiń go w ręcznik i połóż na bolącym stawie. Takie okłady żelowe kupisz w aptece.
Woreczek z zamrożonym groszkiem lub pestkami wiśni: działa podobnie, jak okład żelowy. Zamiast groszku możesz użyć innych mrożonych warzyw lub owoców, np. malin itd. Włóż groszek do woreczka, a następnie połóż go na bolącym stawie i ustabilizuj np. bandażem gazowym. Wada? Gdy groszek się rozmrozi, trzeba będzie go zjeść na obiad lub kolację.
Zimny okład żelowy dostępny jest w aptekach w różnych rozmiarach.
PORADA: ZBIERAJ PESTKI WIŚNI
W sezonie na wiśnie zbieram pestki, myję je i suszę. Następnie wkładam do różnej wielkości woreczków do zamrażania i wkładam do zamrażarki. W razie potrzeby wyjmuję i pozostawiam na chwilę w temperaturze pokojowej, a następnie owijam w ręcznik i kładę na dotknięty stanem zapalnym staw.
Jeżeli proces schładzania trwa zbyt krótko, zimno będzie mogło oddziaływać tylko na najbardziej zewnętrzne warstwy tkanek. To pobudzi ich ukrwienie. Ma to niekorzystny wpływ na stan zapalny, który tak czy inaczej powoduje zbyt mocne ukrwienie. Ból nie zostanie złagodzony, wręcz przeciwnie – nasili się. Musisz zatem tak długo chłodzić staw, aby jeszcze 10 czy 20 minut po zdjęciu okładu staw nadal był chłodny. Małe stawy, czyli np. palców rąk i stóp potrzebują zatem około 15 minut, a stawy duże, jak biodra czy kolana – 30-45 minut.