Żegnajcie odciski: sposoby bez chemii i ostrych narzędzi

Żegnajcie odciski: sposoby bez chemii i ostrych narzędzi

Beate Rossbach

19 września 2018

Jeżeli buty je uciskają, odczuwamy ból na każdym kroku, a kiedy nosimy sandały, najczęściej bardzo źle wyglądają: niewielkie nagniotki na palcach u stóp. W niniejszym artykule znajdziecie wskazówki, jak dzięki naturalnym metodom raz na zawsze pozbyć się bolesnych odcisków, by móc zaprezentować swoje stopy w letniej odsłonie.

Żegnajcie odciski: sposoby bez chemii i ostrych narzędzi

Kiedy cisną buty

Buty nie powinny jedynie dobrze wyglądać, ale przede wszystkim istotne jest, żeby były dopasowane. Jeżeli but jest źle dopasowany, może uciskać, co po pewnym czasie powoduje powstawanie zgrubień na skórze. Jeżeli but ciśnie stale w tym samym miejscu, na stopie powstaje stożkowate zgrubienie, które wnika do głębszych warstw skóry, gdzie podrażnia nerwy powodując ból.

Do powstawania odcisków przyczyniają się:

  1. Zbyt wąskie buty

  2. Buty z wąskim czubkiem

  3. Młotowate palce

  4. Nieprawidłowe ustawienie stopy (np. paluch koślawy)

  5. Stopa poprzecznie płaska

  6. Zmiany przerostowe (egzostozy)

Najczęściej odciski mogą sięgać od kilku milimetrów do nawet 2 centymetrów w głąb skóry, nad przegubami małych palców.

Najważniejszy środek zaradczy: należy pozbyć się źródła ucisku

Po pierwsze należy zadbać o to, żeby na miejsce powstania odcisku nie powstawał żaden inny ucisk – w przeciwnym razie będzie się pogłębiał. Może wówczas przyczynić się nawet do powstania podrażnienia okostnej czy zapalenia w torebkach stawowych palców. Żeby temu przeciwdziałać, należy nakleić samoprzylepny plaster chroniący wrażliwe miejsce przed uciskiem oraz nosić wyłącznie wygodne buty. Jeżeli przyczyną bolącej ostrogi jest nieprawidłowe ustawienie stopy, pomogą wkładki bądź buty ortopedyczne, które można nabyć na podstawie recepty i instrukcji wystawionej przez lekarza. Podolodzy likwidują zgrubienie używając kwasu salicylowego. Specjaliści medyczni zajmujący się pielęgnacją stóp, likwidują odciski z użyciem tzw. keratolitycznych plastrów, które w większości zawierają kwas salicylowy. Jednak takie plastry powinni przede wszystkim przyklejać specjaliści, ponieważ jeżeli plaster nie zostanie umieszczony prawidłowo nad odciskiem, zawarty w nim kwas salicylowy może mieć kontakt ze zdrową skórą, powodując podrażnienia czy nawet zapalenia. Zwłaszcza diabetycy powinni zrezygnować z samodzielnej aplikacji kwasu salicylowego, ponieważ ze względu na swoją chorobę, są szczególnie podatni na infekcje w obrębie stopy. Każdy powinien spróbować samodzielnie likwidować odciski, używając przede wszystkich naturalnych środków.

Zlikwiduj głębokie odciski używając papki z kozieradki

Żeby całkowicie zlikwidować odcisk, należy w pierwszej kolejności zmiękczyć i usunąć twardy rdzeń, co może się udać z użyciem kozieradki. Nasiona indyjskiej kozieradki zawierają zmiękczające skórę substancje i jednocześnie działają łagodnie przeciwzapalnie.

Gotuj 100 g sproszkowanych ziaren kozieradki (do nabycia w zielarni) w 100 ml wody aż powstanie gęsta papka. Po wystygnięciu przygotuj z niej kompres na gazie i nanieś go na odcisk. Powtarzaj tę czynność 3 razy dziennie. Po kilku dniach rdzeń można ostrożnie wyjąć przy użyciu pincety.

7 najlepszych domowych sposobów

  1. Połóż plaster cebuli na odcisku, owiń bandażem i zostaw na noc; powtarzaj tę czynność kilka kolejnych dni.

  2. Na zrogowaciałe miejsca nanieś zmiękczającą skórę maść z nagietka (do kupienia w aptece lub zielarni).

  3. Codziennie mocz nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Po osuszeniu stóp pumeksem delikatnie usuwaj zrogowaciały naskórek.

  4. Przekrój na pół rodzynkę, połóż na odcisku od strony nacięcia i przyklej plastrem. Powtarzaj zabieg przez kilka kolejnych dni.

  5. Kilka razy dziennie wmasuj w odcisk oliwę z oliwek.

  6. Wymieszaj ze sobą 1 łyżeczkę od herbaty soku z cytryny z 1 rozgniecionym ząbkiem czosnku i nanieś powstałą miksturę bezpośrednio na odcisk. Pozostaw ją na skórze przez noc, najlepiej przeklejając ją plastrem, by wzmocnić jej działanie.

  7. Nawilżaj zrogowaciałą skórę olejkiem herbacianym. Po kilku dniach bez problemu będzie ją można usunąć pumeksem.

Pamiętaj! Przypadek dla profesjonalisty: Jeżeli domowe kuracje nie pomogą w usunięciu odcisku, należy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty.

Uwaga!

Nie należy pod żadnym pozorem wycinać odcisków z użyciem ostrych narzędzi takich jak nożyczki czy żyletki – wskutek takich działań może dojść do infekcji bakteryjnych czy ropiejących zapaleń.

Sole mineralne Schuesslera pomagają usunąć zrogowacenia

W terapii solami mineralnymi Schuesslera najlepiej sprawdzają się sole mineralne nr 1 Calcium fluoratum. Niedobór soli mineralnych w organizmie może skutkować powstawaniem zrogowaceń oraz odcisków. Jeżeli 3 razy dziennie rozpuścimy w ustach 3 tabletki soli, zrogowacenia stają się wyraźnie bardziej miękkie i elastyczne. Dla zwiększenia efektu zmiękczenia sole mineralne Schuesslera nr 1 w maści można wielokrotnie nanosić bezpośrednio na zrogowaciałe miejsce.

Aspiryna działa równie dobrze jak plastry na odciski

Specjaliści medyczni i dermatolodzy stosują tzw. keratolityczne plastry, które w większości zawierają kwas salicylowy. Ten sam efekt można osiągnąć w domu, wykorzystując do tego kilka tabletek aspiryny. Należy w tym celu rozgnieść 4 tabletki aspiryny, dodać odrobinę wody i wymieszać. Powstałą pastę należy nanieść na odcisk i przykryć folią do żywności lub plastrem.

Warto zastanowić się nad zastosowaniem homeopatycznego środka Silicea

Jeżeli przyczyną powstawania odcisków jest nieprawidłowe ustawienie stopy, np. paluch koślawy czy młotkowate palce, a przy tym doskwiera nam nadpotliwość stóp, Silicea może być odpowiednim środkiem. 3 razy dziennie należy powoli rozpuścić 3 kuleczki środka Silicea D6 w ustach. Środek homeopatyczny zaczyna działać dopiero po tygodniu. Z przyjmowania specyfiku można zrezygnować, jeżeli po tym czasie odciski nie zaczynają schodzić.

Słowa kluczowe:
odciski

Więcej Artykułów