Osteoporoza przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych znaków. Dlatego nazywana jest cichym złodziejem kości. W końcu jednak kości stają się tak słabe, że zaczynają wołać o pomoc.
Zwykle zaczyna się od bólu kręgosłupa podczas siadania i wstawania, zwłaszcza z niskiego fotela czy kanapy. Boli, gdy długo stoimy albo siedzimy przed komputerem. Coraz trudniej nam schylać się i prostować. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości występują coraz częściej. W końcu ból, o różnym natężeniu, towarzyszy niemal wszystkim czynnościom. Nie można stać ani siedzieć, ale też niczego podnieść, obrócić się czy przynieść torby z zakupami. Gdy uporczywy ból jest umiejscowiony w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa, zwykle świadczy o kompresyjnych złamaniach kręgów. Przy osteoporozie ból pojawia się w chwili złamań.
W wyniku postępującej choroby kości stają się kruche, więc zaczynają się łamać nawet na skutek niewielkich urazów, jak lekkie uderzenie czy banalny upadek, nawet podczas siadania na krzesło. Zdrowe osoby wychodzą z takich sytuacji bez żadnych obrażeń, podczas gdy chorzy na osteoporozę mogą wtedy ulec poważnym kontuzjom. Ryzyko wystąpienia złamania rośnie z wiekiem.
Dzwonkiem alarmowym jest złamanie nadgarstka w wyniku przewrócenia się albo niefortunnego podparcia dłonią. Najczęściej kobietom po menopauzie zdarzają się charakterystyczne dla osteoporozy złamania trzonów kręgowych. Winien jest spadek poziomu estrogenów i w konsekwencji przyspieszenie procesu „gubienia” masy kostnej. U kobiet po 60. roku życia liczba złamań kręgosłupa może nawet stanowić 50% wszystkich złamań kości. Do urazu dochodzi podczas pochylenia się, podnoszenia czegoś z podłogi, sięgania z górnej półki, wieszania firanek, upadku na plecy.
Tego typu urazy tym różnią się od zwykłych złamań, że nie są skutkiem silnego uderzenia, ale powstają nawet bez wyraźnej przyczyny, dlatego nazywane są złamaniami samoistnymi. Nawet niewielki wysiłek powoduje, że najsłabszy z kręgów nie wytrzymuje nacisku i zostaje zgnieciony przez sąsiadujące z nim kręgi. Towarzyszy temu silny ból. Dolegliwości nasilają się podczas dłuższego stania lub siedzenia, a łagodnieją w pozycji leżącej. Osoby starsze w wyniku przewrócenia się łamią szyjkę kości udowej oraz inne fragmenty kości.