Boże Narodzenie – przekleństwo i błogosławieństwo dla krewnych pacjentów z chorobą Alzheimera

Boże Narodzenie – przekleństwo i błogosławieństwo dla krewnych pacjentów z chorobą Alzheimera

Dr Markus Numberger

16 grudnia 2022

Boże Narodzenie – bardziej niż inne święta rodzinne – mogą być piękne dla rodziny. Często są jednak prawdziwym wyzwaniem. Dotyczy to przede wszystkim członków rodzin osób z chorobą Alzheimera. Nagle wszyscy członkowie rodziny siedzą razem, mają istotne oczekiwania, ale różne wyobrażenia. Szybko może to doprowadzić do problemów psychicznych lub skandalu. Telefony zaufania działają wówczas na najwyższych obrotach.

Boże Narodzenie – przekleństwo i błogosławieństwo dla krewnych pacjentów z chorobą Alzheimera

Tak się dzieje nawet wtedy, gdy członkowie rodziny ze sobą mieszkają lub często się odwiedzają. Nawet wówczas takie ważne święta mogą zakończyć się konfliktem. Wysokie oczekiwania i przymusowe pożądanie harmonii może w tych dniach doprowadzić do awantury.

„Dalecy” krewni

Jeśli członkowie rodziny mieszkają w dużej odległości od siebie i dawno się nie widzieli, mogą być zaskoczeni na widok zmian, które w tym czasie zaszły. Zarówno dla odwiedzającej części rodziny, jak i dla pacjenta z demencją ważne jest, aby unikać wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek. Specjaliści od choroby Alzheimera zalecają, aby poinformować wszystkich członków rodziny już przed uroczystością o stanie pacjenta i sytuacji, z jaką należy się w związku z tym liczyć, a także o tym, jak można taką osobę wesprzeć. Należy otwarcie o tym rozmawiać, gdyż to pomoże zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom.

Trzymajcie się tradycji rodzinnych

Bardzo pomocne jest również trzymanie się tradycji rodzinnych, przynajmniej na tyle, na ile to w takiej sytuacji jest możliwe. Znana okolica i zwyczaje są bardzo ważne dla osób z chorobą Alzheimera. Im również jest miło, gdy są otoczeni przez bliskie osoby i tradycje. Takie święta są jednak zawsze związane z dużym zamieszaniem, nieznajomymi dźwiękami, światłami, mnogością głosów, niepokojem itd. W którymś momencie może okazać się to za wiele – nie tylko dla osoby z demencją, ale również dla człowieka zdrowego. Osoba taka może później odreagowywać. Przygotujcie więc spokojne pomieszczenie, w którym w razie potrzeby skryć się i odpocząć będzie mogła chora osoba.

Święta spędzone w gronie rodzinnym mogą być najpiękniejszym prezentem dla osoby z chorobą Alzheimera. Oznacza to jednak, że krewni muszą pamiętać o kilku sprawach.

Aktywować, ale nie przeciążać

Osobom planującym spędzenie świąt w gronie rodzinnym zaleca się, aby zaplanowały je w taki sposób, który już kiedyś wcześniej dobrze się sprawdził. Dzięki temu każdy uczestnik będzie się dobrze czuł. Trzymajcie się tradycji bożonarodzeniowych, takich jak wspólne śpiewanie kolęd, wspólne przygotowywanie posiłków, ubieranie choinki, nakrywanie do stołu itd. Angażujcie w miarę możliwości wszystkich członków rodziny, ponieważ wzmacnia to poczucie przynależności. Należy pamiętać jednak o tym, aby nie obciążać osoby z chorobą Alzheimera nadmierną aktywnością. Oczywiście osoba z demencją nie będzie potrafiła przypomnieć sobie wszystkiego, a w zaawansowanym stadium będzie miała problem z przywołaniem nawet prostych szczegółów. Należy pamiętać jednak o tym, że to, co najważniejsze i najlepsze dla takiej osoby w święta, to obecność kochanych osób. Odczuwanie ich miłości i troski to najcenniejszy prezent bożonarodzeniowy, jakiej możecie takiej sobie dać.

Stwarzajcie przestrzeń

Świąteczne dni będą jednak wyzwaniem dla wszystkich tych, którzy opiekują się osobą z demencją. Nagle dojdzie do przełamania rutyny, pojawią się dodatkowe obowiązki, takie jak kupowanie prezentów, pisanie kartek bożonarodzeniowych, przygotowywanie uroczystości. Takie święto to również wiele dodatkowych bodźców, które będą do nas docierać ze wszech stron. Trudno tego uniknąć. Teraz będzie szczególnie ważne, aby tworzyć przestrzenie wolne od takiego stanu i regularnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie psychiczne. Każdy jednak decyduje samodzielnie, jaka forma rozluźnienia odpowiada mu najbardziej. Może być to medytacja, techniki oddechowe, spacer na łonie natury, kąpiel czy wizyta w saunie – wszystko to przyniesie nam uziemienie w stresującym okresie okołoświątecznym i jest niezwykle ważne dla naszego samopoczucia.

Święta w domu opieki czy w domu rodzinnym?

Jeżeli krewny z chorobą Alzheimera na stałe przebywa w domu opieki, pojawi się pytanie, czy należy zabrać go do domu na święta. Być może chory dopiero zaaklimatyzował się w nowym miejscu, być może takie krótkotrwałe zmiany są dla niego zbyt męczące. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od stanu danego pacjenta oraz od nas samych. Może to spowodować przeciążenie obu stron. Jeśli uważacie, że harmonijny pobyt chorego w domu jest możliwy, to być to może najlepszy sposób na spędzenie świąt. Jeśli jednak masz obawy, że sytuacja taka może być dla wszystkich zbyt obciążająca, warto przemyśleć, w jaki piękny i nastrojowy sposób zorganizować święta w domu opieki, w którym przebywa nasz krewny.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów