Czynniki, które naprawdę pomagają obniżyć ryzyko choroby Alzheimera

Za prawie 2/3 wszystkich zachorowań na chorobę Alzheimera na całym świecie naukowcy obarczają odpowiedzialnością 9 czynników. Na większość z nich możemy mieć wpływ. Jeśli uwzględnisz w swoim stylu życia przynajmniej część, długofalowo i znacznie obniżysz prawdopodobieństwo zapadnięciu na tę chorobę.

Czynniki, które naprawdę pomagają obniżyć ryzyko choroby Alzheimera

Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetu w Kalifornii, którego wyniki opublikowano na łamach magazynu Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

Naukowcy przeanalizowali ponad 300 badań, których wyniki ukazały się w latach 1968 do 2014. Wzięło w nich udział 5000 pacjentów, sprawdzano 93 możliwe czynniki ryzyka, a wszystko oczywiście dotyczyło choroby Alzheimera. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, które z tych czynników są istotne dla rozwoju tego schorzenia. Z 93 czynników wyłoniono 9: 4 negatywne, sprzyjające chorobie, oraz 5 pozytywnych, które pomagają zatrzymać wszelkie formy demencji.

Poniższe czynniki to istotne aspekty, które mogą podwyższać ryzyko choroby Alzheimera:

Czynniki negatywne

- zbyt wysoka masa ciała,

- zbyt wysokie ciśnienie krwi,

- zwężenie tętnicy szyjnej,

- stany zapalne, jak np. zapalenie stawów,

- zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Leki służące do zwalczania tych negatywnych czynników działają oczywiście zgodnie z oczekiwaniami. Należą do nich leki przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu we krwi (statyny) oraz leki obniżające ciśnienie krwi.

W badaniu znaleziono również 4 czynniki pozytywne, czyli obniżające ryzyko zachorowania:

Czynniki pozytywne

- kawa,

- spożycie alkoholu lekkie do umiarkowanego,

- witaminy C i E,

- kwas foliowy.

Wniosek

Badanie pokazuje najważniejsze czynniki mające wpływ na pojawienie się choroby Alzheimera. Nie oznacza to oczywiście, że od tej pory należy pić wyłącznie kawę i alkohol, a zagryzać je lekami na obniżenie ciśnienia krwi. Istotne jest jednak, aby zająć się tymi negatywnymi czynnikami, na które mamy realny wpływ: unikać nadwagi czy nadciśnienia, leczyć farmakologicznie takie stany chorobowe jak przykładowo zapalenie stawów. Jeśli dodatkowo zastosujesz się do naszych wskazówek dotyczących diety i ćwiczeń – możesz czuć się bezpiecznie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów