Naukowcy odkryli sposób nauki nowych zdolności

Naukowcy odkryli sposób nauki nowych zdolności

Anna Gardyniak

16 września 2018

Chcesz nauczyć się chodzić na linie, a może jeździć na rolkach? Pomoże ci w tym bieganie. Jak to działa? Okazuje się, że wystarczy zaledwie 15 minut ćwiczeń wydolnościowych, by w mózgu wytworzyło się optymalne środowisko do nabywania nowych umiejętności.

Naukowcy odkryli sposób nauki nowych zdolności

Naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Kanadzie podczas eksperymentu doszli do wniosku, że podczas takiego wysiłku poprawia się neuroplastyczność oraz wydajność mózgu. Informacje te mogą pomóc opracować lepsze metody rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli udar lub mają problemy z poruszaniem się po wypadku.

Na czym polegał eksperyment? Uczestnicy mieli wykonywać zadanie łączące grę wideo ze sprawnością ruchową. Badani ściskali palcami siłomierz w taki sposób, by jak najszybciej połączyć ze sobą kwadraty na ekranie. Zadanie wybrano ze względu na zaangażowanie w proces uczenia się ruchu (uczestnicy musieli wiedzieć, jakiej siły użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt). Następnie połowa uczestników odpoczywała, a połowa przez 15 minut wykonywała ćwiczenia wydolnościowe.

Kolejnym etapem było wykonywanie skróconej wersji zadania. Uczestnicy mieli po prostu ściskać siłomierz w sposób podobny, jak miało to miejsce podczas gry. Jednocześnie naukowcy mierzyli ich aktywność mózgową.

Na koniec badanych poproszono o ponowne wykonanie pierwszego zadania (po upływie 8 oraz 24 godzin od chwili, gdy wykonywali je po raz pierwszy).

Po porównaniu aktywności mózgu w obu grupach, naukowcy stwierdzili, że osoby, które przerwy poświęcały na ćwiczenia aerobowe były w stanie wykonywać zadanie szybciej i przy mniejszym zaangażowaniu aktywności mózgu niż osoby z grupy, która w przerwach odpoczywała.

Oprac. AG/PAP

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów