Selen: cudowna broń czy ryzyko? Co należy wiedzieć

Selen: cudowna broń czy ryzyko? Co należy wiedzieć

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Selen to pierwiastek śladowy, którego nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. A tymczasem co najmniej 25 enzymów potrzebuje selenu do swojej pracy. Między innymi peroksydaza glutationowa. Jej zadaniem jest rozkładanie szkodliwego nadtlenku wodoru i tym samym ochrona przed wolnymi rodnikami. Z drugiej strony nadmiar selenu również działa niekorzystnie.

Selen: cudowna broń czy ryzyko? Co należy wiedzieć

Niedobór selenu ma bardzo niespecyficzne objawy. Może manifestować się zmęczeniem, wypadaniem włosów, łuszczącą się skórą, osłabieniem mięśni i zaburzeniami czynności wątroby.

Nie potwierdzono jednak, aby miał wpływ na rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia rozsianego.

Najprawdopodobniej cierpisz na niedobór selenu, jeżeli:

  • Odżywiasz się bardzo niezdrowo lub jesteś na restrykcyjnej diecie wegańskiej

  • Pijesz bardzo dużo alkoholu

  • Jesteś osobą dializowaną

  • Przyjmujesz pokarmy przez sondę

  • Nerki nie pracują prawidłowo

  • Chorujesz na nieswoiste zapalenia jelit

Najlepsze naturalne źródła selenu to:

wołowina, cielęcina, kurczak, śledź, homar, tuńczyk, karmazyn, pstrąg, żółtko jaja, orzechy brazylijskie, produkty kokosowe, sezam, rośliny strączkowe, czosnek, borowiki, proso i zboża pełnoziarniste.

Lecznicza moc selenu:

  • Wzmacnia układ odpornościowy

  • Jest konieczny do prawidłowej pracy tarczycy

  • Poprawia nastrój

  • Obniża ryzyko zachorowania na raka

Selen a cukrzyca

Aktualnie trwa spór o selen. Badania dają częściowo sprzeczne wyniki. Selen jest rzeczywiście istotny dla tarczycy i prawdopodobnie może również przeciwdziałać chorobom nowotworowym. Jednak badanie z udziałem 1200 osób wykazało, że jeżeli w organizmie jest nadmiar selenu, wzrasta tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę (Goodman i inni: Selenium Supplements May Increase Risk for Type 2 Diabetes. Medscape, 1 marca 2012).

Określ swój poziom selenu

Określenie poziomu selenu w organizmie to specjalistyczne badanie, które wykonuje się pobierając krew i określając poziom selenu w surowicy lub osoczu. Koszt takiego badania wynosi kilkadziesiąt złotych. Prawidłowe wartość selenu u osoby dorosłej wahają się w zależności od płci i wieku, dlatego wartości referencyjne muszą być dopasowane do pacjenta.

Rada lekarza Przed rozpoczęciem suplementacji selenu należy sprawdzić jego poziom w organizmie. Nie wolno przedawkować!

Wniosek

Nie dajmy się zwariować. Polacy co prawda są społeczeństwem z tendencją do niskiej zawartości selenu w organizmie, ale też na tę chwilę sytuacja ta nie jest niepokojąca. W żadnym wypadku nie wolno przedawkować selenu, gdyż może się to stać bezpośrednią przyczyną zatrucia. Maksymalna dawka dzienna tego pierwiastka wynosi 350 µg. Suplementuj selen w sposób nieprzerwany nie dłużej niż 12 miesięcy. Potem zrób rok przerwy. Jeśli zdrowo się odżywiasz, na pewno dostarczasz sobie wystarczającej ilości tego pierwiastka.

Słowa kluczowe:
cukrzycaselen

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów