Selen to pierwiastek śladowy, którego nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. A tymczasem co najmniej 25 enzymów potrzebuje selenu do swojej pracy. Między innymi peroksydaza glutationowa. Jej zadaniem jest rozkładanie szkodliwego nadtlenku wodoru i tym samym ochrona przed wolnymi rodnikami. Z drugiej strony nadmiar selenu również działa niekorzystnie.
Niedobór selenu ma bardzo niespecyficzne objawy. Może manifestować się zmęczeniem, wypadaniem włosów, łuszczącą się skórą, osłabieniem mięśni i zaburzeniami czynności wątroby.
Nie potwierdzono jednak, aby miał wpływ na rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia rozsianego.
Najprawdopodobniej cierpisz na niedobór selenu, jeżeli:
Odżywiasz się bardzo niezdrowo lub jesteś na restrykcyjnej diecie wegańskiej
Pijesz bardzo dużo alkoholu
Jesteś osobą dializowaną
Przyjmujesz pokarmy przez sondę
Nerki nie pracują prawidłowo
Chorujesz na nieswoiste zapalenia jelit
Najlepsze naturalne źródła selenu to:
wołowina, cielęcina, kurczak, śledź, homar, tuńczyk, karmazyn, pstrąg, żółtko jaja, orzechy brazylijskie, produkty kokosowe, sezam, rośliny strączkowe, czosnek, borowiki, proso i zboża pełnoziarniste.
Lecznicza moc selenu:
Wzmacnia układ odpornościowy
Jest konieczny do prawidłowej pracy tarczycy
Poprawia nastrój
Obniża ryzyko zachorowania na raka
Aktualnie trwa spór o selen. Badania dają częściowo sprzeczne wyniki. Selen jest rzeczywiście istotny dla tarczycy i prawdopodobnie może również przeciwdziałać chorobom nowotworowym. Jednak badanie z udziałem 1200 osób wykazało, że jeżeli w organizmie jest nadmiar selenu, wzrasta tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę (Goodman i inni: Selenium Supplements May Increase Risk for Type 2 Diabetes. Medscape, 1 marca 2012).
Określenie poziomu selenu w organizmie to specjalistyczne badanie, które wykonuje się pobierając krew i określając poziom selenu w surowicy lub osoczu. Koszt takiego badania wynosi kilkadziesiąt złotych. Prawidłowe wartość selenu u osoby dorosłej wahają się w zależności od płci i wieku, dlatego wartości referencyjne muszą być dopasowane do pacjenta.
Nie dajmy się zwariować. Polacy co prawda są społeczeństwem z tendencją do niskiej zawartości selenu w organizmie, ale też na tę chwilę sytuacja ta nie jest niepokojąca. W żadnym wypadku nie wolno przedawkować selenu, gdyż może się to stać bezpośrednią przyczyną zatrucia. Maksymalna dawka dzienna tego pierwiastka wynosi 350 µg. Suplementuj selen w sposób nieprzerwany nie dłużej niż 12 miesięcy. Potem zrób rok przerwy. Jeśli zdrowo się odżywiasz, na pewno dostarczasz sobie wystarczającej ilości tego pierwiastka.