Nie tylko Finowie doceniają prozdrowotny wpływ sauny. Nie istnieje również żadne przeciwwskazanie, aby z jej dobrodziejstwa nie korzystali diabetycy. Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Naukowcy udowodnili, że wizyta w saunie powoduje znaczne „zamieszanie: w płynach twojego ciała. Skóra gromadzi aż do 10 razy więcej krwi niż w normalnych warunkach. Każde wejście do sauny to również utrata około 30 ml potu. Temperatura twojej skóry wzrasta chwilowo z 32 do 42°C. Wszystko to prowadzi do pobudzenia twojego metabolizmu. A dobry metabolizm zwalcza cukrzycę.
Jeśli dotknęło cię silne przeziębienie (katar, grypa, gorączka), odpuść wizytę w saunie. To samo dotyczy epileptyków i osób tuż po zawale serca. Nie odwiedzaj sauny również, gdy dokuczają ci jakieś choroby skórne – w przypadku diabetyków będą to przede wszystkim owrzodzenia na stopach.
1. Przed wizytą w saunie sprawdź poziom cukru w twojej krwi. Powinien wynosić przynajmniej 110 mg/dl. Jeśli nie masz doświadczenia w odwiedzaniu sauny, wykonaj pomiary również między pobytami w niej i po wyjściu.
2. Tuż przed wejściem do sauny nie wstrzykuj sobie insuliny. Podgrzanie skóry spowodowałoby o wiele szybsze jej działanie, co mogłoby cię doprowadzić do hipoglikemii.
3. Poszczególne pobyty w saunie powinny być raczej krótkie i gorące niż długotrwałe i niezbyt ciepłe. Nie przesadzaj. 2-3 wejścia po 10-15 minut w zupełności wystarczą.
4. Zawsze miej pod ręką szybko działające węglowodany – na wypadek ewentualnej hipoglikemii.
Insulina jest bardzo wrażliwa na ciepło, w związku z czym nie można jej ze sobą zabierać do sauny. Zostaw pen w szatni. To samo dotyczy glukometru. Jeśli korzystasz z pompy insulinowej, przed wejściem do sauny musisz usunąć igłę, rurkę i pompę. W przeciwnym razie dojdzie do zniszczenia insuliny.
Diabetyków dotyczą również te same zasady, co zdrowych ludzi:
1. Załóż klapki sportowe. W ten sposób zmniejszasz ryzyko zarażenia się grzybicą stóp. Unikasz również nadmiernego schłodzenia stóp, które zniweczyłoby wszelkie korzyści wynikające z pobytu w saunie.
2. Po każdym wejściu do sauny schładzaj się na świeżym powietrzu. Następnie możesz się orzeźwić zimną wodą. Unikaj bezpośrednich skoków do basenu z lodowatą wodą. To ogromnie podniosłoby ciśnienie twojej krwi. W takich sytuacjach nie jest rzadkością krwotok w oku, w mózgu czy nawet zawał serca.
3. Po schłodzeniu się połóż się na około 20 minut. Ciepło się wówczas ubierz lub owiń.
4. Ponieważ cała wizyta w saunie trwa około 3 godzin, musisz w tym czasie coś wypić. Najlepsza będzie woda mineralna lub woda z dodatkiem soku. Zawsze lepiej wypić za dużo niż za mało.