Eliminacja składników chemicznych z codziennego życia staje się w dzisiejszych czasach celem wielu osób. Można zaobserwować zmiany w nawykach odzieżowych, żywieniowych czy pielęgnacyjnych. Jeśli zastanawiacie się, jak szukać naturalnych kosmetyków służymy pomocą!
Główne kryterium, które mówi nam, czy produkt jest naturalny, czy też chemiczny to jego skład. Funkcja zazwyczaj pozostaje taka sama w obu przypadkach. W momencie gdy kupujemy produkt mający właściwości nawilżające, niezależnie od pochodzenia substancji aktywnych będzie on spełniał swoje założenia. Jednak ze względu na różne sposoby pozyskiwania mają one czasami odmienny wpływ nie tylko na środowisko, ale również i na organizm człowieka.
Naturalne kosmetyki są przyjazne dla ciała jak i otoczenia. Nie zawierają sztucznych dodatków ani parabenów czy SLS lub silikonów i parafin. Czerpią z przyrody i jej zasobów, więc znajdziemy w nich jedynie substancje pochodzące z roślin, minerałów, drobnoustrojów oraz zwierząt. Ponadto pozyskuje się je w procesach fizycznych bez ingerencji w genetyczne struktury. Z tego powodu preparaty, aby mogły zostać uznane za naturalne, muszą spełniać wiele restrykcyjnych kryteriów.
Kosmetyki naturalne to produkty, które pobudzają i wspomagają pracę skóry bez zakłócania jej prawdziwego rytmu dobowego. Biopreparaty w większości jedynie stymulują, zamiast bezpośrednio ingerować. Z tego powodu w wielu przypadkach działają wolniej niż syntetyczne preparaty. W sklepie z naturalnymi kosmetykami znajdziemy jednak produkty, które będą zapewniały o działaniu identycznym, jak w przypadku ich chemicznych odpowiedników. Nie możemy się z tym nie zgodzić. W momencie, gdy stosujemy dany produkt regularnie, przyczynia się on do trwałej poprawy kondycji włosów i skóry.
Warto zwrócić uwagę na mylność niektórych przekonań dotyczących naturalnych kosmetyków. Zwłaszcza istotnym punktem wydaje się obalenie mitu dotyczącego oczyszczających właściwości piany. Otóż jej obecność spowodowana jest niczym innym jak obecnością składników pianotwórczych, które wytwarzane są syntetycznie. Natomiast sama piana ma często działanie wręcz odwrotne od oczekiwanego, gdyż może przesuszać i podrażniać skórę. W biopreparatach wykorzystuje się łagodniejsze składniki myjące, które nie będą oddziaływać negatywnie na organizm, a jednocześnie spełnią swoje pielęgnacyjne funkcje.
Warto zaznaczyć, że kosmetyki naturalne nie zawsze są również wegańskimi. W ich składzie często pojawiają się produkty odzwierzęce, takie jak wosk pszczeli, lanolina, propolis, kolagen czy jedwab. Nie oznacza to jednak, że są wytwarzane ze szkodą dla zwierząt. Większość produktów nosi znak cruelty-free, który ma potwierdzać ich neutralność względem środowiska. Często zdarza się, że preparaty są jednocześnie naturalne i wegańskie, co wiąże się z ruchem świadomej pielęgnacji oraz manifestem proekologicznej postawy.