Regularne mycie zębów, korzystanie z nici dentystycznej czy innej formy czyszczenia przestrzeni między zębowych, a także profilaktyka u stomatologa są bardzo ważne. W ten sposób czyścimy nie tylko swój zgryz. Prawidłowa pielęgnacja zębów to jeden z najlepszych środków zaradczych chroniących przed chorobą Alzheimera. Odkryli to badacze z uniwersytetów w Louisville i Krakowie.
AKTUALNOŚCI
Naukowcy odkryli, że koniecznością jest pozbycie się z jamy ustnej bakterii o nazwie Porphyromonas gingivalis, a jest to możliwe na drodze prawidłowej pielęgnacji. Bakteria ta jest bowiem odpowiedzialna za powstawanie stanów zapalnych dziąseł. Wraz z krwią bakterie te mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele. Przy okazji uwalniają toksyny. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy są reakcje zapalne.
Naukowcy odkryli jednak jeszcze coś innego. Przebadali oni bowiem próbki mózgów zmarłych, którzy chorowali na chorobę Alzheimera, a następnie porównali jest próbkami osób zmarłych bez tej przypadłości. Odkryli przy tym, że u pacjentów z demencją patogeny z dziąseł częściej były obecne również w mózgach.
Naukowcy odkryli, że bakteria ta odgrywa również rolę przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także ewidentnie sprzyja zachłystowemu zapaleniu płuc. Występuje ono wtedy, gdy ktoś zaaspiruje składniki pokarmowe lub ślinę.
MOJA PORADA
Porphyromonas gingivalis to bakteria, którą łatwo można utrzymać w ryzach. Wystarczy prawidłowa higiena jamy ustnej. Regularnie czyść zęby i dokładnie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe.