Thomas Wessinghage: Mycie rąk jest prostym i skutecznym środkiem zapobiegawczym, który może nas ochronić przed chorobą zakaźną. Prawie 80% wszystkich chorób zakaźnych jest przenoszona na rękach. Są to przeziębienia, grypa, infekcje żołądkowo-jelitowe. Myjąc ręce, zmniejszamy ryzyko tego, że patogen trafi przykładowo wraz z jedzeniem do ust, czy też przez błony śluzowe ust, nosa lub oczu do naszego organizmu lub też zostanie przeniesiony na innych ludzi. Jeszcze skuteczniejsza jest natomiast dezynfekcja rąk. Nowoczesne środki dezynfekujące zawierają środki pielęgnujące skórę, które chronią ją przed nadmiernym wysuszeniem.
Częste mycie rąk może powodować także odwrotną sytuację: skóra staje się sucha, pęka i w ten sposób wzrasta ryzyko wniknięcia patogenów. Ręce należy dezynfekować zasadniczo:
- po: przyjściu do domu, wizycie w toalecie, zmianie pieluchy, czyszczeniu nosa lub kichaniu, kontakcie z odpadkami, zwierzętami, karmą dla zwierząt;
- przed: posiłkami, korzystaniem z leków i kosmetyków;
- przed i po: przygotowywaniu posiłków, kontakcie z osobą chorą, opatrywaniu ran.
Krok 1: włóż ręce pod bieżącą wodę o dowolnej temperaturze.
Krok 2: namydl dokładnie dłonie – zarówno wnętrza, jak i grzbiety, a także czubki palców, skórę między palcami oraz kciuk. Nie zapomnij o paznokciach. Mydła w płynie są bardziej higieniczne od tych w kostce – zwłaszcza w publicznych łazienkach.
Krok 3: delikatnie nacieraj skórę ze wszystkich stron mydłem. Dokładne mycie rąk powinno trwać 20-30 sekund.
Krok 4: opłucz ręce pod bieżącą wodą. W łazienkach publicznych zakręcaj kran (który często jest siedliskiem patogenów) łokciem lub trzymając w dłoni ręcznik papierowy.
Krok 5: dokładnie wysusz dłonie, również między palcami. W łazienkach publicznych najlepiej nadają się do tego ręczniki jednorazowe.
W domu każdy mieszkaniec powinien używać swojego własnego ręcznika.