Skórki czarnej porzeczki to źródło naturalnego nietoksycznego barwnika do włosów. Opracowali go naukowcy z University of Leeds w Wielkiej Brytanii. Czy to przełom w branży fryzjerskiej?
Ludzie farbują włosy od czasów starożytnych. Obecnie niektóre z barwników użytych w farbach mogą być szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska naturalnego. Jak podaje National Cancer Institute, do produkcji farb do włosów wykorzystuje się ponad 5000 różnych substancji. Nierzadko barwniki te wywołują także reakcje alergiczne u ludzi. Opracowując naturalną farbę naukowcy mieli też na względzie środowisko, bowiem znaczna część substancji chemicznych z farbowania włosów spływa do kanalizacji, a stamtąd do gleby, rzek, jezior i strumieni, co może stanowić zagrożenie dla środowiska.
Bazą do naturalnej farby do włosów skórki czarnej porzeczki, które producenci żywności zwykle odrzucają po wyciśnięciu soku. Ze skórek tych naukowcy wyodrębnili i oczyścili grupę pigmentów zwanych antocyjanami. Antocyjany to barwniki, które warzywom, owocom i kwiatom nadają kolory od różowego do ciemnofioletowego. Następnie pigmenty te użyto do produkcji pasty barwiącej i zastosowano na rozjaśnionych ludzkich włosach, co nadało im żywy, niebieski kolor. Poprzez dalsze modyfikacje badaczom udało się uzyskać farby nadające kolory czerwone i fioletowe.
Jak podkreślają twórcy innowacyjnej farby, zespół dr. Richarda S. Blackburna oraz Christophera Raynera z Uniwersytetu w Leeds, jest ona tak samo trwała jak ogólnodostępne farby w drogeriach - po 12 myciach szamponem kolor nadal był równie intensywny, co zaraz po zafarbowaniu. Oprac. AG/PAP