Akupunktura to nie tylko klasyczna praca igłami. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Ciebie

Akupunktura to nie tylko klasyczna praca igłami. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Ciebie

dr Ulrich Fricke

15 lipca 2018

Akupunktura staje się coraz popularniejsza wśród metod leczenia i wspierania terapii konwencjonalnych. Obok „klasycznej” akupunktury istnieją również inne warianty tej techniki. W niektórych z nich nie wykorzystuje się nawet igieł. Poniższe zestawienie pomoże Ci wybrać tę najodpowiedniejszą przy Twoim schorzeniu.

Akupunktura to nie tylko klasyczna praca igłami. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Ciebie

W klasycznej akupunkturze terapeuta wbija cienkie igły w dokładnie określone punkty na skórze. Tradycyjna Medycyna Chińska wierzy, że to pobudza pulsującą przez meridiany energię życiową Qi. Nowoczesna nauka wychodzi jednak z założenia, że wbicie igły powoduje uwolnienie hormonów i substancji semiochemicznych lub pobudza bodźce nerwowe działające przeciwbólowo. Obojętne, kto ma rację: ważne, że ta metoda działa.

Warianty klasycznej metody wykorzystują inne obszary skóry lub pobudzają punkty akupunkturowe bez użycia igieł. Często przynosi to również inne, czasami nawet lepsze skutki.

Akupunktura laserowa

Laseropunktura wykorzystuje te same punkty na skórze, co akupunktura klasyczna. Różnica polega na tym, że pobudza się je wiązką światła lasera. Skuteczność tej metody została sprawdzona w 2008 roku na uniwersytecie w Homburg (Saar): 43 pacjentów z migreną lub napięciowym bólem głowy zostało czterokrotnie poddanych terapii wiązką światła lasera. W grupie kontrolnej tę samą liczbę pacjentów poddano działaniu lasera, który bez ich wiedzy uprzednio został dezaktywowany. W grupie, w której laser był aktywny, liczba naznaczonych bólem dni w miesiącu spadła z dziewięciu do dwóch. W grupie, w której laser były nieaktywny, częstotliwość bólu głowy się nie zmieniła.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: dolegliwościach bólowych (np. stawów czy głowy), ostrych urazach kolan, stłuczeniach, krwiakach, wszczepieniach implantów (np. sztucznego stawu biodrowego, rozrusznika serca) w celu lepszego przyjęcia się ciała obcego. Pozwala to także uniknąć nieprzyjemności wynikającej z wbijania igły w ciało.

Akupunktura czaszki

To młoda odmiana akupunktury, opracowana przed 30 laty przez japońskiego chirurga Toshikatsu Yamamoto. Igły są wbijane wyłącznie w skórę czoła i skroni. Ten rodzaj akupunktury jest w stanie osiągnąć to, czego nie potrafią typowe środki przeciwbólowe: wymazać ból z pamięci bólu.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: chorobach aparatu ruchu i ośrodkowego układu nerwowego, przewlekłych bólach, porażeniu nerwu twarzowego, celem poprawy sprawności po operacji lub udarze.

Akupunktura japońska

W metodzie japońskiej terapeuta wykorzystuje bardzo cienkie igły, dlatego zabieg ten jest bezbolesny. Terapeuta dopiero podczas zabiegu ocenia dotykiem, które punkty należy nakłuć.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: uwarunkowanych stresem zaburzeniach i chorobach przewlekłych, np. nadwrażliwym żołądku, jelicie drażliwym, pęcherzu nadreaktywnym, alergiach, podatności na infekcje, wyczerpaniu, dolegliwościach związanych z klimakterium.

Suche igłowanie

Terapeuta wbija igłę w odpowiednie punkty. Są to naciągnięte, stale napięte lub objęte stanem zapalnym włókna mięśniowe lub ich fragmenty, które powodują ból. Często te punkty są zgodne z klasycznymi punktami akupunkturowymi.

W 2015 roku na uniwersytecie w Fairfax (USA) poddano tym zabiegom 56 osób, które od trzech miesięcy cierpiały na ból punktów spustowych w okolicy szyi i ramion (trzykrotne zastosowanie w ciągu trzech tygodni). U 41 uczestników badania stwierdzono całkowite lub znaczne ustąpienie bólu.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: nadwyrężeniach mięśni, urazach sportowych, bólach kręgosłupa i szyi, chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Termopunktura

Terapia ta polega na przypalaniu punktów akupunkturowych patyczkami nasączonymi bylicą pospolitą. Inni terapeuci wykorzystują cygaro moksa, dotykając jego rozżarzoną końcówką punktów na ciele.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: stanach wyczerpania, chorobach dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, astma), zapaleniach zatok, przewlekłej biegunce, depresyjnym nastroju, w profilaktyce chorób.

Ciepło zamiast igieł

Podczas termopunktury punkty na skórze pobudzane są nie przy pomocy igieł, lecz żarzącym się cygarem, wypełnionym suszonymi liśćmi różnych roślin (patrz zdjęcie na początku artykułu).

Elektroakupunktura

Nazwa ta jest myląca, gdyż chodzi tu o postępowanie diagnostyczne, nie mające wiele wspólnego z klasyczną akupunkturą. Terapeuta przy pomocy elektrod mierzy opór na skórze w punktach akupunkturowych. Jeżeli wartości odbiegają od normy, pacjentowi podaje się leki homeopatyczne.

Taki typ terapii sprawdza się w szczególności przy: diagnozie chorób i nietolerancji (np. produktów spożywczych, plomb w zębach).

Dobra rada na koniec

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, skontaktuj się z Polskim Towarzystwem Akupunktury, by dokonać właściwego wyboru wykwalifikowanego terapeuty lub zapytaj znajomych o ich dobre doświadczenia z konkretnymi specjalistami. Fora internetowe to również dobre miejsce, w którym zapoznasz się z opinią innych pacjentów.

Nie pomogła Ci akupunktura? Oto możliwe powody:

  • Terapeuta był niewystarczająco wykwalifikowany. Poproś go o okazanie świadectwa uzyskania odpowiedniego wykształcenia.

  • Twoje oczekiwania były zbyt wysokie. Ból i inne dolegliwości nie muszą ustąpić całkowicie. Również poprawę należy traktować jako sukces.

  • Terapia odbywała się nieregularnie, a pomiędzy zabiegami były dłuższe przerwy. Idealnie jest, jeśli odbywamy dwa zabiegi tygodniowo.

  • Leczenie zostało zbyt wcześnie zakończone. W przypadku chorób przewlekłych potrzebnych jest często 6-8 sesji, by zobaczyć pierwsze efekty, a potem kolejnych 15 sesji, aby poprawa była trwała.

Dr Ulrich Fricke

akupunktura

Słowa kluczowe:
akupunktura

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów