Artroza kolana: pomoże na nią tajemnicza roślina medycyny ajurwedyjskiej

Artroza kolana: pomoże na nią tajemnicza roślina medycyny ajurwedyjskiej

Beate Rossbach

21 września 2018

Indyjską roślinę leczniczą ashwagandha (łac. withania somnifera) osnuwa mgiełka tajemnicy. Uchodzi za żeńszeń Ajurwedy. Ponieważ roślina ta poprawia ogólnie stan zdrowia. Pomaga szczególnie na bóle w kolanach. Potwierdziło to badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Hajdarabadzie w Indiach, które przedstawiono w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine w grudniu 2016 r.

Artroza kolana: pomoże na nią tajemnicza roślina medycyny ajurwedyjskiej

60 pacjentów cierpiących na bóle kolan związane z artrozą przez 12 tygodni otrzymywało codziennie 250 mg ekstraktu z ashwagandha, a w grupie kontrolnej podawano placebo. Dzięki zastosowaniu rośliny leczniczej minęły zarówno bóle, zesztywnienie i ograniczenie ruchu w kolanie aż u 45% badanych. Jakość życia badanych osób wyraźnie poprawiła się za sprawą rośliny leczniczej.

Radzimy: Wyciągi z ashwagandha można kupić w drogeriach, aptekach i zielarniach. Skutki uboczne lub wzajemne oddziaływanie z innymi preparatami nie są znane. Jeśli po 4-6 tygodniach nie odczujemy poprawy, należy zwiększać dawkę stopniowo do maksymalnie 900 mg dziennie. Ashwagandha hamuje nie tylko bóle, w Indiach bowiem uchodzi za doskonały środek przeciw stresom i lękom. W sklepach z herbatą można kupić suszone korzenie tej rośliny, z których można zaparzyć kojącą herbatę o działaniu przeciwbólowym (2 do 3 łyżeczek na 1 litr wody).

Słowa kluczowe:
artroza

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów