Indyjską roślinę leczniczą ashwagandha (łac. withania somnifera) osnuwa mgiełka tajemnicy. Uchodzi za żeńszeń Ajurwedy. Ponieważ roślina ta poprawia ogólnie stan zdrowia. Pomaga szczególnie na bóle w kolanach. Potwierdziło to badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Hajdarabadzie w Indiach, które przedstawiono w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine w grudniu 2016 r.
60 pacjentów cierpiących na bóle kolan związane z artrozą przez 12 tygodni otrzymywało codziennie 250 mg ekstraktu z ashwagandha, a w grupie kontrolnej podawano placebo. Dzięki zastosowaniu rośliny leczniczej minęły zarówno bóle, zesztywnienie i ograniczenie ruchu w kolanie aż u 45% badanych. Jakość życia badanych osób wyraźnie poprawiła się za sprawą rośliny leczniczej.
Radzimy: Wyciągi z ashwagandha można kupić w drogeriach, aptekach i zielarniach. Skutki uboczne lub wzajemne oddziaływanie z innymi preparatami nie są znane. Jeśli po 4-6 tygodniach nie odczujemy poprawy, należy zwiększać dawkę stopniowo do maksymalnie 900 mg dziennie. Ashwagandha hamuje nie tylko bóle, w Indiach bowiem uchodzi za doskonały środek przeciw stresom i lękom. W sklepach z herbatą można kupić suszone korzenie tej rośliny, z których można zaparzyć kojącą herbatę o działaniu przeciwbólowym (2 do 3 łyżeczek na 1 litr wody).