Cynamonowiec kamforowy

Cynamonowiec kamforowy

Anna Gardyniak

21 września 2018

Wzmacnia układ krążenia, oczyszcza oskrzela i rozluźnia napięte mięśnie.

Cynamonowiec kamforowy

Cynamonowiec kamforowy należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae) i jest drzewem wiecznie zielonym. Jego wysokość może sięgać nawet 50 metrów. Pień miewa średnicę nawet do 5 metrów i w górnej części jest sękaty – rozgałęzia się na wiele konarów, pokrytych zieloną korą. Owalne jasnożółtozielone liście mają długość do 11 cm i są umiejscowione na długich ogonkach liściowych. Drzewo występuje na obszarze między Wietnamem, południowymi Chinami a południową Japonią.

Olejek kamforowy

Do celów medycznych stosuje się olejek kamforowy. Pozyskuje się go dzięki destylacji z parą wodną i następnie oczyszczeniu. Z cynamonowca kamforowego produkuje się gotowe preparaty do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, w formie kropel, jodyny i maści.

Składnikami olejków kamforowych są m.in.:

- terpen,

- safrol,

- eugenol,

- cytronelol.

Ściślej rzecz biorąc, kamfora to monosubstancja, zawierająca olejek kamforowy. Jego ostry, mocno eukaliptusowy zapach był od dawna stosowany w solach trzeźwiących używanych przy omdleniach.

Główne działanie kamfory opiera się na jej ożywczym wpływie na układ krążenia i na mięśnie oskrzeli.

Na bóle i przeziębienia

Kamfora działa wewnątrz organizmu:

- pobudzająco na układ krążenia,

- rozkurczowo na oskrzela,

- aktywująco na układ nerwowy.

Stosowana zewnętrznie kamfora:

- wspiera ukrwienie,

- działa wykrztuśnie,

- łagodzi ból,

- rozluźnia mięśnie.

A zatem kamforę powinniśmy stosować przy:

- reumatyzmie mięśni (tkanek miękkich),

- zaflegmieniu dróg oddechowych,

- kaszlach i katarze,

- problemach z oskrzelami,

- sztywności mięśni,

- takich stanach bólowych, jak np. lumbago czy bolesne zakwasy.

Kamfora stosowana zewnętrznie działa też pobudzająco na układ krążenia i przy niskim ciśnieniu.

Kamfora może prowadzić do podrażnienia skóry i egzemy. Małych dzieci nie powinno się nacierać maścią zawierającą kamforę, ponieważ może to prowadzić do zatrucia. Dawka powyżej 20 gramów czystej kamfory przy zastosowaniu wewnętrznym jest śmiertelna dla osoby dorosłej. Dla dziecka dawka śmiertelna to 1 gram.

Olejek, maść i żywica

Olejek kamforowy do użytku domowego, zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego, można kupić w aptece. Czysta biała żywica kamforowa jest dostępna zarówno w aptekach, jak i w sprzedaży internetowej. To substancja, która rozpuszcza się w alkoholu, a także w olejkach eterycznych i oliwie z oliwek.

Maść zawierająca kamforę jest dostępna w aptekach.

Olejek kamforowy łagodzący ból

Wymieszaj 60 mililitrów tłoczonego na zimno oleju roślinnego (np. oliwy, oleju z migdałów) z 20 kroplami eterycznego olejku kamforowego. Takim olejem możesz nacierać bolące mięśnie kilka razy dziennie. Jeśli jest przechowywany w ciemnej butelce w chłodnym miejscu, jego termin przydatności to około rok.

Rozluźniający mięśnie spirytus kamforowy

Kiedy w wyjątkowej sytuacji lub przy dużym upale układ krążenia narażony jest na szczególne ryzyko, pomóc może kilka kropel olejku, podanego na zwykłej łyżce stołowej. Wystarczy je powąchać, a zarówno serce, jak i organy układu oddechowego zostaną pobudzone.

Wymieszaj 10 gramów kamfory z 70 gramami etanolu i 20 gramami wody destylowanej. Namocz w tej substancji kompres, który następnie możesz położyć na napięte mięśnie. Przykładaj taki kompres przez około 15 minut.

Więcej Artykułów