Stosuje się go we wszystkich kuchniach świata, a także w medycynie ludowej – niezastąpiony czosnek. Król przypraw. Przy okazji, to powiedzenie przypisuje się wielkiemu greckiemu uczonemu Pitagorasowi. Ten bystry matematyk codziennie spożywał czosnek. Spróbuj koniecznie!
Czosnek jest jednocześnie przyprawą i domowym antybiotykiem
Przyjmuje się, że tak zwany pierwotny czosnek uprawiano w Azji Środkowej 5000 lat temu i trafił on bezpośrednio z garnka do przepisów na zioła lecznicze w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM). Nawiasem mówiąc, dwie trzecie światowej produkcji czosnku odbywa się w Chinach. Również w innych krajach azjatyckich, takich jak Korea, Tajlandia i Indie, czosnek często się uprawia i stosuje się w codziennej diecie. Starożytny Egipt był uważany za kraj czosnku. Tą roślinę podarowywano również faraonom w dniu ich pogrzebu.
W Talmudzie (ważnym dziele judaizmu) napisano: „czosnek rozpromienia oblicze, zwiększa ilość spermy i usuwa pasożyty jelit”.
Wiedza o szczególnej leczniczej mocy czosnku sięga starożytności i jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Pojawia się we wszystkich publikacjach medycznych, aż do najnowszych raportów z badań naukowych.
Czosnek wyróżnia wiele zdrowych składników. Zawiera:
Czosnek jest bardzo łatwy w uprawie. Najlepiej jest umieścić ząbek w ziemi w słonecznym miejscu. Można go zasadzić również w doniczce na balkonie lub na parapecie. Uwaga: zimą gleba nie może zamarznąć, należy zawinąć lub przykryć doniczkę lub miejsce w ogrodzie. Do tego celu najlepiej nadaje się folia bąbelkowa lub worek jutowy.
Zasadniczo najlepszy czas na sadzenie czosnku to jesień – od połowy września do października. Ale za kilka tygodni, wczesną wiosną – lub, jak powiedziałem, w domu – sadzenie w słonecznym miejscu jest możliwe w każdej chwili. Wówczas zbiory mogą być nieco mniejsze ze względu na skrócenie czasu uprawy.
Palcami zrób dziury w ziemi na głębokość około 5 cm, pozostawiając dystans 10 x 20 cm. Jeśli gleba jest przepuszczalna, czosnek nie potrzebuje dużo wody. Możesz też położyć ząbki na papierze kuchennym i poczekać, aż wykiełkują.
Bardzo ważnym składnikiem czosnku są organiczne związki siarki, zwłaszcza allicyna, która zwalcza grzyby, wirusy i bakterie i dlatego może być również stosowany jako tzw. naturalny antybiotyk.
Dlatego zwracaj uwagę na stosowanie czosnku, a także zapoznaj się z moim przepisem.
Pierwszy dowód naukowy na silne działanie antybakteryjne czosnku pochodzi z 1858 roku, a mianowicie od Louisa Pasteura, znanego na całym świecie mikrobiologa francuskiego, znanego przede wszystkim z badań nad szczepieniami.
Allicyna jest szczególnie skutecznym składnikiem czosnku – to jej zawdzięcza on swój zapach – działa świetnie erce i krążenie, na płytki krwi (zapobiega zakrzepom) i tym samym zapewnia dobry przepływ krwi w organizmie.
Aby jednak dotrzeć do cennego składnika aktywnego, najpierw trzeba obrać, pokroić lub wycisnąć czosnek, ponieważ wtedy uwalnia się enzym allinazą, która utleniając się reaguje z allininą. W ten sposób powstaje zdrowa allicyna.
Dzięki efektowi rozszerzenia naczyń, allicyna sprawia, że więcej substancji odżywczych dociera do komórek mózgu.
Czosnek ma nawet właściwości przeciwnowotworowe, co wykazały liczne badania. Za takie działanie odpowiadają przede wszystkim związki siarki.
W wyniku konwersji alicyny powstają dwie substancje rozpuszczalne w tłuszczach: siarczek diallilu (DAS) disiarczek diallilu (DADS). Ograniczają one reaktywność substancji rakotwórczych, przyspieszają ich niszczenie i zakłócają wzrost komórek nowotworowych.
W żadnym wypadku czosnku nie powinno się długo gotować, ani smażyć. Jeśli dodasz go do warzyw, ziemniaków lub mięsa, rozdrobnij lub posiekaj wcześniej, a następnie oddaj krótkiej obróbce cieplnej (3 do 5 minut), w przeciwnym razie będzie on tracił coraz więcej substancji odżywczych.
Dziennie polecam spożycie 1-2 małych ząbków czosnku. Możesz położyć świeży czosnek na kanapce (lub zrobić z niego pastę) i zjeść go z twarożkiem z jogurtem (dodaj łyżkę oleju lnianego) lub dodaj do dań z warzyw lub mięsa.
Wiele osób ma problemy z silnym zapachem czosnku, ale istnieją preparaty czosnkowe, które w mniejszym stopniu wpływają na oddech. Niestety, ich działanie jest tylko zbliżone do działania świeżego czosnku.
Słynny monachijski szef kuchni Alfons Schuhbeck, bardzo doświadczony w zakresie przypraw i ich efektów, uważa połączenie czosnku (1 do 2 ząbków) i imbiru (1 plaster) za ideał. Z jednej strony imbir nieco łagodzi zapach czosnku, a z drugiej strony oba składniki zdają się wzmacniać swoje działania.
Pietruszkę, mleko lub cytrynę również uważa się za neutralizatory zapachu. To samo dotyczy posypywania obranego czosnku solą morską. Niech czosnek chwilę poleży, by jod z soli mógł zacząć neutralizować zapach.
Składniki: 200 g sera owczego (pokrojonego w małe kostki), 2 ząbki posiekanego czosnku, po pół łyżeczki tymianku, szałwii i mięty.
Rozsmaruj przyprawy na serze owczym, dodaj odrobinę cytryny i 200 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i pozostaw na co najmniej 1 do 2 godzin, nawet dłużej.
Dobrze komponuje się z chlebem orkiszowym. To proste i zdrowe danie.