Masaż kamieniami na ból mięśni i stawów

Ewa Opolska

26 kwietnia 2018

Głaskanie, miejscowe rozcieranie, uciskanie punktowe – takie techniki wykorzystują specjaliści od masażu kamieniami. Zalecany jest on m.in. przy bólach mięśni i stawów. 

Masaż kamieniami na ból mięśni i stawów

Do masażu wykorzystuje się gładkie owalne kamienie: czarny bazalt pochodzenia wulkanicznego oraz biały marmur. By wymasować całe ciało, potrzeba 40–50 sztuk o różnym kształcie i wielkości. Przed zabiegiem czarne ogrzewa się w specjalnych podgrzewaczach do temperatury około 50 st. C (ich ciepło wchodzi głęboko w głąb tkanek), białe zaś schładza się w lodzie.

Małe i duże

Do masażu trzeba się rozebrać (można być w majtkach). W zależności od schorzenia, terapeuta układa nas na plecach lub na brzuchu. Następnie kładzie na ciele kamienie w okolicy czakr, np. wzdłuż kręgosłupa – jeśli skarżymy się na jego ból. Najmniejsze kamyki umieszcza między palcami rąk i stóp, nieco większe na policzkach, wzdłuż żuchwy i między brwiami.

Białe zimne kamienie układa pod oczami i na stopach (to miejsca podatne na obrzęki). Obłożeni kamieniami odprężamy się. Tymczasem masażysta bierze do rąk dwa spore okazy, które leżały w oliwie z oliwek z dodatkiem olejków eterycznych, i delikatnie masuje nimi wzdłuż meridianów całe nasze ciało. Miejsce przy miejscu. Cały zabieg trwa około półtorej godziny. Po masażu dobrze jest wrócić do domu i poleżeć w ciszy, pod kocem.

Na całe zło

Z masażu kamieniami mogą korzystać niemal wszyscy; wyjątkiem są kobiety w ciąży, osoby z żylakami, nadciśnieniem tętniczym i niektórymi schorzeniami układu krwionośnego (np. chorobą wieńcową). Zdrowym – doda on energii. Chorym – także, ale oprócz tego pomoże pozbyć się wielu dolegliwości. Terapeuci są zdania, że łagodzi on bóle mięśniowo-stawowe i pomaga regenerować się tkankom. Przyspiesza przemianę materii i ułatwia pozbywanie się toksyn. Pobudza krążenie, dzięki czemu do wszystkich komórek ciała dociera więcej krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Połączenie kilku technik masażu z ciepłem i chłodem kamieni poprawia wygląd skóry, ale też odpręża. Przy ukojonych nerwach łatwiej się zasypia.

Kamienna terapia oddziałuje na nasze ciało i psychikę. Poprawę można już odczuć po jednym zabiegu. Terapeuci zalecają jednak serię co najmniej trzech półtoragodzinnych masaży.

Ewa Opolska

bóle, skóra

Więcej Artykułów