Metoda Dorna: łagodne ruchy dłońmi uśmierzą Twój ból

Metoda Dorna: łagodne ruchy dłońmi uśmierzą Twój ból

prof. dr Ingo Froböse

16 września 2018

Delikatne ruchy kciuków wykonywane wzdłuż kręgosłupa, które mają rzekomo uwolnić Cię od bólu? Brzmi zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe. Jednakże na tym właśnie polega metoda Dorna. I wymaga ona nie tylko profesjonalizmu po stronie terapeuty, ale również Twojej współpracy podczas zabiegu. Wyjaśnimy, jak przebiega owa terapia i jak znaleźć odpowiedniego terapeutę.

Metoda Dorna: łagodne ruchy dłońmi uśmierzą Twój ból

Bóle pleców, jak zakłada metoda Dorna, powodowane są przez nieprawidłowe ułożenie kręgów i stawów. Jeśli je skorygujemy, znikną wówczas również dolegliwości bólowe. Stąd terapeuta pracujący metodą Dorna będzie chciał znormalizować położenie kręgów przy pomocy łagodnego ucisku. Ale Ty jako pacjent również musisz z nim współpracować. Podczas zabiegu będziesz wykonywać ruchy wahadłowe głową, ramionami i nogami. Celem terapii jest całkowite uwolnienie pacjenta od bólu.

Na jakie dolegliwości pomaga metoda Dorna

Metoda ta okazała się być skuteczna przy wielu problemach z plecami. Należą do nich:

  • Lumbago

  • Rwa kulszowa

  • Artroza

Kolejnym ważnym obszarem zastosowania jest nieprawidłowe ułożenie bioder, którego skutkiem jest różna długość kończyn dolnych. Dotyczy to praktycznie co drugiej osoby. Nie zawsze jest to bolesne, ale jeśli już, to bardzo skuteczna jest w takim przypadku metoda Dorna. Terapeuta uciska kręgosłup pacjenta. Jednocześnie pacjent wykonuje zgodnie z jego instrukcjami określone ruchy wahadłowe ramion, głowy i nóg. Połączenie tychże ruchów i ucisku palcami na konkretne miejsca powoduje, że przesunięte kręgi powracają na swoje miejsce a nieprawidłowe ułożenie bioder zanika.

Dodatkowy masaż zmniejsza napięcia

Przyczyną bólu pleców mogą być też silne napięcia. Winę za to ponosi na przykład utrzymujące się latami złe obciążenie mięśni, którego powodem jest nieprawidłowa postawa. Natychmiastowe leczenie przy pomocy metody Dorna nie jest wówczas możliwe. Napięte mięśnie uniemożliwiają powrót kręgów do odpowiedniego położenia. W takim wypadku można zastosować następującą terapię: masaż Breussa. W plecy wcierany jest olejek z dziurawca, następnie wykonywany jest specjalny masaż pleców. Jego celem jest rozciągnięcie kręgosłupa. W ten sposób krążki międzykręgowe otrzymują więcej miejsca i mogą się ponownie zregenerować i prawidłowo ułożyć.

Masaż Breussa sam w sobie jest bardzo powolną metodą masowania, przy której wykorzystywany jest niewielki nacisk. Dzięki temu mięśnie mogą odprężyć się znacznie lepiej niż w przypadku innych form masażu.

Kiedy nie wolno stosować metody Dorna

Mimo że metoda Dorna jest dość delikatna, nie można stosować jej w każdym przypadku. Nie jest odpowiednia do masowania miejsc ze świeżymi ranami, np. po wypadku. Mogło dojść bowiem do uszkodzenie kręgów – terapeuta może zacząć leczenie dopiero po wykluczeniu tej ewentualności. Z leczenia metodą Dorna należy zrezygnować również w przypadku:

  • Zapalenia kręgów

  • Przerzutów nowotworowych do kręgosłupa

  • Uszkodzenia krążka międzykręgowego

  • Konieczności długotrwałego leżenia pacjenta w łóżku

Metoda Dorna

Podstawy metody Dorna są bardzo stare. Nazwana została ona od imienia pewnego rolnika z Allgäu – Dietera Dorna. Cierpiał on na ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i leczył się u pewnego starego rolnika. Ten uciskał przy pomocy kciuków miejsca położone wzdłuż kręgosłupa Pana Dorna, który wkrótce znów mógł poruszać się nie odczuwając bólu. Pan Dorn nauczył się następnie tej techniki i postanowił dalej ją rozwijać. Dziś metoda ta stosowana jest przez wielu terapeutów.

Słowa kluczowe:
masażRehabilitacja

Więcej Artykułów